10.02.2023

Co ma zrobić lekarza, gdy dyspozytor pogotowia bezpodstawnie odmawia przysłania karetki?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

Wczoraj rozmawiałem z lekarką o takiej sytuacji: przed przychodnią 46-letnia kobieta straciła przytomność, przechodnie wezwali lekarkę z POZ, która niezwłocznie przyszła do pacjentki. Gdy lekarka zjawiła się na miejscu (dosłownie po kilku minutach), pacjentka była już przytomna i siedziała na chodniku. Lekarka zadzwoniła po pogotowie. Pacjentka, choć częściowo splątana, mówiła, że nie chce do szpitala. Dyspozytor, słysząc, że pacjentka protestuje, odmówił przysłania karetki, ponieważ pacjentka odmawia zgody na przewiezienie do szpitala. Moja rozmówczyni pytała, co robić w takiej sytuacji.

czytaj dalej »

26.01.2023

O odmowie aborcji przez lekarzy i szpital – komentarz prawnomedyczny do sprawy 14-latki, której odmówiono aborcji

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

Opinią publiczną wstrząsnęła sprawa 14-latki, której odmówiono aborcji w dwóch publicznych szpitalach. Dziewczynka przeżyła wielki dramat, a w sprawie zaczęło wypowiadać się wielu „ekspertów”, którzy mówili o nieetycznym zachowaniu lekarzy i skandalu. Niestety w bardzo wielu wypowiedziach brakuje jakiegokolwiek odniesienia do obowiązujących przypisów. Oczywiście można dopatrzyć się wielu nieprawidłowości, jednakże nie tam, gdzie się je widzi. Poniżej prawnomedyczna ocena faktów, które znamy z mediów.

czytaj dalej »

25.01.2023

Czy rodzina pacjenta może zwolnić lekarza z tajemnicy w związku ze sprawą w prokuraturze?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

  O problemach z tajemnicą lekarską w sprawach sądowych pisałem tutaj. Wczoraj pojawił się nowy wątek. W rozmowie telefonicznej pewien lekarz powiedział mi, że otrzymał wezwanie do prokuratury w charakterze świadka, jednakże nie otrzymał postanowienia sądowego o zwolnieniu z tajemnicy zawodowej. Prokurator poinformował go jednak, że rodzina zmarłego pacjenta zwolniła go z tajemnicy zawodowej. W tej sytuacji mój rozmówca zastanawiał się, czy to nie jest jakaś pułapka i czy może bezpiecznie składać zeznania. Poniżej rozstrzygnięcie tych wątpliwości.

czytaj dalej »

14.12.2022

Czy kierownik katedry musi znaleźć się w gronie autorów artykułu z racji pełnionej funkcji?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

  Od jednego z użytkowników mojej strony dostałem ostatnio wiadomość o praktyce, która wzbudziła niepokój u autora wiadomości. W skrócie rzecz ujmując, sprawa wygląda tak: kierownik katedry nakazał umieszczać swoje nazwisko we wszystkich pracach, które publikują członkowie jego katedry, jednakże nie wnosi do tych prac żadnego wkładu. Kierownik wskazał, że z racji pełnionej funkcji i tego, iż pozwala je pisać, musi być dopisany jako współautor artykułu bądź pracy naukowej. Autor wiadomości pyta mnie, czy taka praktyka jest zgodna z prawem.

czytaj dalej »

02.11.2022

Czy lekarz poniesienie odpowiedzialność, jeżeli zleci pacjentowi konkretne badania, i nie skontroluje ich wyniku?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

Ostatnio otrzymałem taką wiadomość od użytkownika mojej strony: „Czy jeśli lekarz zlecił, np. poziom kreatyniny, pacjent zrobił badanie, był nieprawidłowy wynik, ale pacjent to olał i przyszedł za dwa lata ze skrajną niewydolnością nerek (lekarz nie sprawdzał wyniku, bo z zasady lekarze się nie interesują tym co zlecają) – czy można pociągnąć do odpowiedzialności lekarza, że nie obejrzał wyniku, na który kierował?”. Ponieważ pytanie często powraca warto na nie odpowiedzieć.

czytaj dalej »

27.10.2022

Co powinno znaleźć się w umowie podmiotu leczniczego z lekarzem i lekarza z podmiotem leczniczym?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

  Ostatnio otrzymałem od osoby, która kieruje małym podmiotem leczniczym, pytanie jakie kwestie powinny znaleźć się w umowę lekarza z tym podmiotem leczniczym. Ponieważ kwestia ta jest niezwykle istotna odpowiem na to pytanie na swojej stronie, rozszerzając je o perspektywę lekarza. Pisząc wiele takich umów dla podmiotów leczniczych i dla lekarzy, uważam, że w umowie należy zawrzeć wiele istotnych zagadnień – nie sposób tutaj wskazać wszystkich, ponieważ zajęłoby to bardzo dużo miejsca. Poniżej więc wskazuję tylko przykładowe ważne kwestie, które często są pomijane w umowach.

czytaj dalej »

06.10.2021

Czy oficjalne stanowisko szpitala, wyrażone w piśmie, uwalnia od odpowiedzialności za niewykonanie pewnych badań?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

Ostatnio jeden z użytkowników strony przedstawił mi do analizy bardzo ciekawy problem. Pisze tak: „dyrektor szpital w oficjalnym piśmie z nagłówkiem szpitala i jego podpisem zabrania lekarzom izby przyjęć wykonywać niektórych badań typu (np. BNP, D-dimery) a najnowsze zalecenia towarzystw kardiologicznych plasują je na pierwszym miejscu w diagnostyce różnych chorób (np. duszności). Czy w  sytuacji konfliktu prawnego przed sądem o brak wykonania tych badań na IP  lekarz może się podpierać takim pismem z dyrekcji? Kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne niepożądane zdarzenie medyczne?”. Kwestia ta wymaga wyjaśnienia i dlatego dziś zajmę się tą sprawą.

czytaj dalej »

26.02.2021

Zakaz konkurencji w umowie pomiędzy praktyką lekarską a podmiotem leczniczym – czego unikać?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

  Wielu lekarzy zwraca się do mnie z prośbą o audyt umowy z podmiotem leczniczym przed jej podpisaniem. To bardzo ważne, żeby umowę proponowaną przez podmiot leczniczy skonsultować przed jej podpisaniem, ponieważ może kryć się w niej wiele pułapek (patrz: tutaj). Ostatnio coraz częściej w umowach pomiędzy lekarzami a podmiotami leczniczymi znajduję postanowienia o zakazie konkurencji, które są bardzo niekorzystne dla lekarzy.

czytaj dalej »

06.11.2020

Dlaczego klauzula dobrego samarytanina nic nie zmienia w sytuacji prawnej lekarzy?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

W dniu 28 października 2020 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID‑19. (obecnie ustawa to została przekazana prezydentowi do podpisu). W ustawie tej wprowadzono klauzulę dobrego samarytanina, która miała „zapewnić bezpieczeństwo i godne warunki dla personelu medycznego, który z tak wielkim zaangażowaniem walczy z pandemią”. Należy więc ocenić, czy przepis ten rzeczywiście spełni swoją rolę.

czytaj dalej »

26.06.2020

Konsekwencje zmian Kodeksu karnego w tarczy 4.0 dla odpowiedzialności karnej lekarzy

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

  W dniu 24 czerwca 2020 r. Prezydent podpisał ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 382), czyli popularnie rzecz ujmując tarczę 4.0 (tekst dostępny tutaj). Projekt, zmienił wiele przepisów, w tym te zawarte w Kodeksie karnym, i stał się przez to niezwykle kontrowersyjny. Niestety zmiany nie są korzystne i zmierzają do zwiększenia dolegliwości kar orzekanych m.in. wobec lekarzy.

czytaj dalej »

‹ nowsze1234

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.