08.01.2024

O dwóch nieznanych obowiązkach lekarzy związanych z badaniami eksponującymi na promieniowanie jonizujące

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

W zasadzie tytuł tego wpisu powinien brzmieć o dwóch powszechnie nieznanych obowiązkach lekarzy związanych z badaniami eksponującymi na promieniowanie jonizujące w ramach medycznych procedur radiologicznych. Jednakże był on trochę za długi. Niemniej nie odbiegając od istoty tematu dziś, na początku nowego roku, chciałbym zająć się problemem, który dość często znika z oczu wielu lekarza, a w sprawach z zakresu odpowiedzialności prawnej lekarzy ma istotne znaczenie – o obowiązkach związanych z badaniami radiologicznymi.

czytaj dalej »

13.12.2023

Obowiązki kierownika podmiotu leczniczego związane z jakością świadczeń zdrowotnych

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

Ostatnio wiele osób pytało mnie o obowiązki kierownika podmiotu leczniczego związane z wejściem w życie ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (w większości wchodzi w życie: 8 września 2023 r.). Rzeczywiście ustawa ta znacząco zwiększa obowiązki kierownika podmiotu leczniczego. Warto więc się jej przyjrzeć.

czytaj dalej »

21.04.2023

Jak dokładnie powinien chirurg zbadać pacjenta przed zabiegiem, jeżeli ktoś pacjenta do tego zabiegu już zakwalifikował?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

  Wczoraj zwrócił się do mnie z niezwykle ważnym i ciekawym pytaniem jeden z chirurgów, pisząc: „W praktyce często mam wątpliwości co do zakresu zabiegu u danego pacjenta. I tu pojawia się pytanie: jak dokładnie chirurg musi zbadać pacjenta przed zabiegiem, jeżeli ktoś go do tego zabiegu już zakwalifikował? Czy wystarczy zapoznanie się z dokumentacją medyczną?”. Kwestia ta dotyczy kilku zagadnień prawnych i dlatego wymaga nieco szerszej analizy.

czytaj dalej »

10.02.2023

Co ma zrobić lekarza, gdy dyspozytor pogotowia bezpodstawnie odmawia przysłania karetki?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

Wczoraj rozmawiałem z lekarką o takiej sytuacji: przed przychodnią 46-letnia kobieta straciła przytomność, przechodnie wezwali lekarkę z POZ, która niezwłocznie przyszła do pacjentki. Gdy lekarka zjawiła się na miejscu (dosłownie po kilku minutach), pacjentka była już przytomna i siedziała na chodniku. Lekarka zadzwoniła po pogotowie. Pacjentka, choć częściowo splątana, mówiła, że nie chce do szpitala. Dyspozytor, słysząc, że pacjentka protestuje, odmówił przysłania karetki, ponieważ pacjentka odmawia zgody na przewiezienie do szpitala. Moja rozmówczyni pytała, co robić w takiej sytuacji.

czytaj dalej »

26.01.2023

O odmowie aborcji przez lekarzy i szpital – komentarz prawnomedyczny do sprawy 14-latki, której odmówiono aborcji

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

Opinią publiczną wstrząsnęła sprawa 14-latki, której odmówiono aborcji w dwóch publicznych szpitalach. Dziewczynka przeżyła wielki dramat, a w sprawie zaczęło wypowiadać się wielu „ekspertów”, którzy mówili o nieetycznym zachowaniu lekarzy i skandalu. Niestety w bardzo wielu wypowiedziach brakuje jakiegokolwiek odniesienia do obowiązujących przypisów. Oczywiście można dopatrzyć się wielu nieprawidłowości, jednakże nie tam, gdzie się je widzi. Poniżej prawnomedyczna ocena faktów, które znamy z mediów.

czytaj dalej »

25.01.2023

Czy rodzina pacjenta może zwolnić lekarza z tajemnicy w związku ze sprawą w prokuraturze?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

  O problemach z tajemnicą lekarską w sprawach sądowych pisałem tutaj. Wczoraj pojawił się nowy wątek. W rozmowie telefonicznej pewien lekarz powiedział mi, że otrzymał wezwanie do prokuratury w charakterze świadka, jednakże nie otrzymał postanowienia sądowego o zwolnieniu z tajemnicy zawodowej. Prokurator poinformował go jednak, że rodzina zmarłego pacjenta zwolniła go z tajemnicy zawodowej. W tej sytuacji mój rozmówca zastanawiał się, czy to nie jest jakaś pułapka i czy może bezpiecznie składać zeznania. Poniżej rozstrzygnięcie tych wątpliwości.

czytaj dalej »

14.12.2022

Czy kierownik katedry musi znaleźć się w gronie autorów artykułu z racji pełnionej funkcji?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

  Od jednego z użytkowników mojej strony dostałem ostatnio wiadomość o praktyce, która wzbudziła niepokój u autora wiadomości. W skrócie rzecz ujmując, sprawa wygląda tak: kierownik katedry nakazał umieszczać swoje nazwisko we wszystkich pracach, które publikują członkowie jego katedry, jednakże nie wnosi do tych prac żadnego wkładu. Kierownik wskazał, że z racji pełnionej funkcji i tego, iż pozwala je pisać, musi być dopisany jako współautor artykułu bądź pracy naukowej. Autor wiadomości pyta mnie, czy taka praktyka jest zgodna z prawem.

czytaj dalej »

02.11.2022

Czy lekarz poniesienie odpowiedzialność, jeżeli zleci pacjentowi konkretne badania, i nie skontroluje ich wyniku?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

Ostatnio otrzymałem taką wiadomość od użytkownika mojej strony: „Czy jeśli lekarz zlecił, np. poziom kreatyniny, pacjent zrobił badanie, był nieprawidłowy wynik, ale pacjent to olał i przyszedł za dwa lata ze skrajną niewydolnością nerek (lekarz nie sprawdzał wyniku, bo z zasady lekarze się nie interesują tym co zlecają) – czy można pociągnąć do odpowiedzialności lekarza, że nie obejrzał wyniku, na który kierował?”. Ponieważ pytanie często powraca warto na nie odpowiedzieć.

czytaj dalej »

27.10.2022

Co powinno znaleźć się w umowie podmiotu leczniczego z lekarzem i lekarza z podmiotem leczniczym?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

  Ostatnio otrzymałem od osoby, która kieruje małym podmiotem leczniczym, pytanie jakie kwestie powinny znaleźć się w umowę lekarza z tym podmiotem leczniczym. Ponieważ kwestia ta jest niezwykle istotna odpowiem na to pytanie na swojej stronie, rozszerzając je o perspektywę lekarza. Pisząc wiele takich umów dla podmiotów leczniczych i dla lekarzy, uważam, że w umowie należy zawrzeć wiele istotnych zagadnień – nie sposób tutaj wskazać wszystkich, ponieważ zajęłoby to bardzo dużo miejsca. Poniżej więc wskazuję tylko przykładowe ważne kwestie, które często są pomijane w umowach.

czytaj dalej »

‹ nowsze1234

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.