Test: Ocena ryzyka pozwania

Quiz ma jedynie charakter orientacyjny. Doświadczenie życiowe uczy, że sprawa sądowa może zdarzyć się każdemu lekarzowi, który wykonuje swój zawód.

0-5 punktów – niskie ryzyko pozwania

Masz niskie ryzyko pozwania. To bardzo dobrze. Częściowo może wynikać to z charakteru Twojej pracy, a częściowo z Twojego znakomitego podejścia do pacjenta. Pamiętaj jednak, że zawsze może wydarzyć się coś niespodziewanego i możesz zostać pozwany. Staraj się cały czas poprawiać jakość prowadzenia swojej dokumentacji medycznej i relacje z pacjentami. Rozważ także wykupienie sobie niewielkiego dodatkowego ubezpieczenia.

6-11 punktów – umiarkowane ryzyko pozwania

Masz umiarkowane ryzyko pozwania, nadal jednak możesz je jeszcze obniżyć. Zwróć przede wszystkim uwagę na to, że ryzyko pozwania możesz istotnie zredukować, starając się poprawić jakość prowadzenia dokumentacji medycznej oraz efektywność komunikacji z pacjentem. Z badań wynika bowiem, że lekarze, który więcej rozmawiają z pacjentami są rzadziej pozywani (Levinson i inni, 1997) i lepiej oceniani przez pacjentów (Tymiński, Walczewski, Wieczorek, 2015). Pamiętaj także, że na komfort Twojej pracy wpływa wysokość ubezpieczenia, więc wykup sobie ubezpieczenie dodatkowe na kwotę co najmniej 0,5 milion złotych na jedno i wszystkie zdarzenia.

12-16 punktów – wysokie ryzyko pozwania

Masz niestety wysokie ryzyko pozwania. Niektóre istotne czynniki ryzyka mają charakter modyfikowalny, więc możesz na nie wpłynąć. Przede wszystkim postaraj się poprawić jakość prowadzenia swojej dokumentacji medycznej oraz efektywność komunikacji z pacjentem. Z badań wynika bowiem, że lekarze, który więcej rozmawiają z pacjentami są rzadziej pozywani (Levinson i inni, 1997) i lepiej oceniani przez pacjentów (Tymiński, Walczewski, Wieczorek, 2015). Spróbuj także trochę wydłużyć czas wizyt. Pamiętaj, że roszczenia pacjentów dotyczą każdego lekarza, niezależnie od jego miejsca wykonywania zawodu, wieku, doświadczenia zawodowego i specjalizacji. Biorąc pod uwagę Twoje ryzyko pozwania, uważam, że powinieneś wykupić sobie ubezpieczenia dodatkowe na kwotę co najmniej 1 milion złotych na jedno i wszystkie zdarzenia.

Pytanie 1

Specjalizuję się w:

Pytanie 2

Wykonuję zawód:

Pytanie 3

Przyjmuję dziennie:

Pytanie 4

Średni czas wizyty pacjenta u mnie to:

Pytanie 5

Dokumentację medyczną prowadzę:

Pytanie 6

W ciągu ostatniego roku:

Pytanie 7

Uważam, że poświęcam wystarczająco dużo czasu na analizę przypadku pacjenta:

Pytanie 8

Uważam, że umiejętności komunikacyjne pomagają zapobiegać pozwom i oskarżeniom:

Pytanie 9

Na koniec wizyty zadaję zawsze pytanie otwarte w rodzaju: „czy ma Pan/Pani do mnie

jeszcze jakieś pytania”:

Pytanie 10

Problematyka roszczeń pacjentów i błędów medycznych mnie w zasadzie nie dotyczy:

Sprawdź odpowiedzi


Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.