10.07.2021

Właściwa profilaktyka przeciwzakrzepowa

category Case study comments dodaj komentarz

  Ponieważ już dawno nie było analizy typu case study (ostatnio tutaj), dziś przedstawiam autentyczną sprawę sądową, która zakończyła się wyrokiem Sądu Rejonowego w Bełchatowie z dnia 20 stycznia 2021 r. (sygn. akt II K 452/19). Sprawa ta jest niezwykle ciekawa, ponieważ pojawia się w niej wątek prowadzenia właściwej profilaktyki przeciwzakrzepowej. Kwestia ta jest często przedmiotem zainteresowania organów ścigania, ponieważ niewłaściwe prowadzona profilaktyka przeciwzakrzepowa jest uznawana za co najmniej za bezpośrednie narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia (przestępstwo z art. 160 k.k.). Tak też było w jednej ze spraw, która chciałbym Państwu przedstawić.

czytaj dalej »

18.02.2019

Lekarz ma obowiązek przekazać informację opartą na właściwej diagnozie – ważne orzeczenie SN

category Case study comments dodaj komentarz

Na mojej stronie orzecznictwo gości dość często (patrz ostatnio: tutaj i tutaj), ponieważ rozstrzygnięcia sądów wywołują bardzo daleko idące skutki dla praktyki lekarskiej. Dziś podejmę omówienie kolejnego niezwykle ważnego orzeczenia. W wyroku z dnia 10 stycznia 2019 r. (sygn. akt II CSK 293/18) Sąd Najwyższy zajmował się zagadnieniem dotyczącym informacji lekarskiej. W sprawie tej chodziło o to, że pacjentka domagała się zadośćuczynienia za niepotrzebnie wykonaną operację usunięciu  przydatków  prawych  z  kikutem  szyjki  macicy oraz za nieprawidłowo udzieloną informację medyczną związaną z zabiegiem. Przyjęta w tym wyroku przez SN wykładania przepisów jest niezwykle ważna dla praktyki lekarskiej, stąd warto tę sprawę przybliżyć.

czytaj dalej »

04.10.2018

Jakie obowiązki związane z włączeniem farmakoterapii ma lekarz?

category Case study comments dodaj komentarz

  Tym razem kolejny post do działu case study. W wyroku z dnia z dnia 20 września 2017 r. (sygn. akt I ACa 157/17) Sąd Apelacyjny w Szczecinie zajął się niezwykle ważmym zagadnieniem obowiązków lekarza związanych z prowadzeniem farmakoterapii. Orzeczenie to uważam za ważne z powodu tego, że rośnie liczba spraw sądowych dotyczących nieprawidłowej farmakoterapii oraz z uwagi na fakt, iż wnioski płynące z tego orzeczenia mają charakter uniwersalny, wykraczający poza stan faktyczny, w którym było ono wydane.

czytaj dalej »

19.06.2018

Jak lekarz, który wynajmuje gabinet, powinien chronić dokumentację medyczną?

category Case study comments dodaj komentarz

  Ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny wydał niezwykle ważne orzeczenie, które dotyczy obowiązków podmiotu wykonującego działalność leczniczą związanych z zabezpieczeniem dokumentacji medycznej i zapewnieniem jej dostępności dla pacjentów. Orzeczenie to, choć dotyczy jednostkowego przypadku, to formułuje kilka wskazówek natury ogólnej, które każdy lekarz powinien zapamiętać. Z tego powodu warto mu się przyjrzeć.

czytaj dalej »

05.03.2018

Co powinno się znaleźć w dokumentacji medycznej w związku z nacięciem krocza?

category Case study comments dodaj komentarz

   Dziś w ramach działu case study zaprezentuję Państwu ważne orzeczenie Sądu Okręgowego w Kaliszu z dnia 11 lutego 2016 r. (sygn. akt I C 415/11). Jakkolwiek sprawa dotyczy położnictwa, to jednak ma odneisenie o wiele szersze, ponieważ wskazuje kilka regół ogólnych dotyczących medycyny zabiegowej. Sprawa zaczęła się od tego, że pacjentka została przyjęta do szpitala położniczego w celu odbycia porodu. Pacjentkę zakwalifikowano do porodu fizjologicznego ze względu na jej dobry stan zdrowia i fizjologiczny przebieg ciąży. Przed porodem pacjentka podpisała zgodę na cesarskie cięcie, które miało zostać wykonane w razie konieczności, oraz zgodę ogólną na hospitalizację. Pacjentka nie została poinformowana o możliwości dokonania u niej zabiegu nacięcia krocza, jednakże w czasie porodu decyzję o tym zabiegu podjął lekarz prowadzący poród. Rana krocza goiła się nieprawidłowo, doszło do jej zakażenia i rozejścia się rany, w konsekwencji istniała konieczność ponownego zszycia rany. Pacjentka pozwała szpital o wykonanie zabiegu epizjotomii bez wskazań medycznych i bez jej świadomej zgody.

czytaj dalej »

05.06.2017

Nowy dział strony - case study

category Case study comments dodaj komentarz

Na Państwa prośbę uruchamiam nowy dział na swojej stronie - CASE STUDY (zakładka ORZECZNICTWO), czyli prezentowanie ważnych orzeczeń sądowych wraz z podaniem sytuacji klinicznej, na kanwie której dane orzeczenie wydano. W dziale tym znajdziecie Państwo zwięzły opis wydarzeń, krótką ocenę tych wydarzeń dokonaną przez sąd, wraz ze wskazaniem najważniejszego motywu orzeczenia, i mój komentarz do danej sprawy. Dział ten będzie stopniowo rozwijany, ponieważ najlepiej uczyć się na cudzych błędach. Obecnie w dziale znajdują się trzy posty: Czy lekarz może przyjąć drobny prezent od pacjenta (tutaj)?, Czy obowiązkiem lekarza jest śledzenie zmian w prawie (tu)? i najnowszy: Kiedy zabiegowiec powinien oceniać czynniki ryzka żchzz (tutaj)? Będę bardzo wdzięczny za kolejne Państwa podpowiedzi, jakich materiałów i informacji powinno być więcej na stronie.

czytaj dalej »

18.04.2017

Czy obowiązkiem lekarza jest śledzenie zmian w prawie?

category Case study comments dodaj komentarz

  Orzecznictwo Sądu Najwyższego ma szczególne znacznie, ponieważ przed sąd ten najczęściej trafiają sprawy najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane pod względem merytorycznym i prawnym. Sąd Najwyższy rozpatruje też kasacje od prawomocnych orzeczeń Naczelnego Sądu Lekarskiego, kończących postępowanie w sprawie. W wielu swoich orzeczeniach Sąd Najwyższy wyjaśnia zawiłe kwestie prawne i dokonuje interpretacji prawnych obowiązków lekarza (zob. np. tutaj i tutaj). Ostatnio Sąd Najwyższy wydał bardzo ważne dla lekarzy orzeczenie sądowe dotyczące znajomości nieustannie zmieniających się przepisów prawa.

czytaj dalej »

08.03.2017

Czy lekarz może przyjąć drobny prezent od pacjenta?

category Case study comments dodaj komentarz

  Przyzwyczailiśmy się już do tego, że prawo ingeruje w różne dziedziny życia. Czasem ingerencja ta jest dość absurdalna, co powoduje, że trudno precyzyjnie wyznaczyć granicę pomiędzy zachowaniem dozwolonym a zabronionym. Jedną z takich sytuacji, którą poruszałem już na blogu (patrz: tutaj), jest przyjmowanie od pacjentów tzw. dowodów wdzięczności. Wydawałoby się, że jest czymś zupełnie naturalnym – z psychologicznego punktu widzenia – podziękowanie osobie, która uratowała nam zdrowie lub życie. Często do podziękowań dołącza się drobny upominek, który ma przypominać lekarzowi o uratowanym życiu i wdzięczności pacjenta. W dniu 1 grudnia 2016 r. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok, który rzuca nowe światło na tę sprawę (sygn. akt WA 14/16).

czytaj dalej »

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.