14.03.2025

Czy lekarze muszą zabiegać o pracę w warunkach zapewniających odpowiednią jakość opieki nad pacjentem?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

Do tego wpisu skłoniła mnie dyskusja, którą niedawno odbyłem na dużym kongresie medycznym. Podczas wykładu powiedziałem, że lekarz musi zabiegać o jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych w podmiocie leczniczym, w którym pracuje. Po wykładzie podszedł do mnie jeden lekarz i, zarzucając mi nieznajomość realiów, powiedział, że: „gdybym miał pracować w dobrze zorganizowanych podmiotach leczniczych, to bym nigdzie nie pracował”. Zacząłem tłumaczyć mojemu rozmówcy znaczenie jakości dla bezpieczeństwa lekarza i pacjenta. Mój rozmówca zakończył rozmowę ze mną takim oto stwierdzeniem: „za pracę w źle zorganizowanym podmiocie leczniczym nic mi nie grozi”. Z tym stwierdzeniem w obecnym stanie prawnym nie mogę się zgodzić.

W pierwszej kolejności warto podkreślić, że w nowym Kodeksie Etyki Lekarskiej zamieszczono art. 11, zgodnie z którym: „Lekarz winien zabiegać o wykonywanie swojego zawodu w warunkach, które zapewniają odpowiednią jakość opieki nad pacjentem”. Przepis ten wprowadza jednoznaczną normę prawną: obowiązkiem etycznym lekarza jest podjęcie aktywnych działań zmierzających do tego, żeby wykonywanie zawodu odbywało się w warunkach, które zapewniają odpowiednią jakość opieki nad pacjentem. Interpretując ten przepis należy zwrócić uwagę, że obowiązek ten nałożono na każdego lekarza, niezależnie od jego funkcji w podmiocie leczniczym, wieku, specjalizacji i stażu pracy.

Należy również mieć na uwadze, że zabieganie o wykonywanie swego zawodu w warunkach, które zapewniają odpowiednią jakość opieki nad pacjentem, w sposób oczywistych zawiera również w sobie zakaz podejmowania się wykonywania zawodu w podmiotach leczniczych, w których warunki nie gwarantują odpowiedniej jakości opieki nad pacjentem. Z tego powodu lekarz powinien dobrze rozważyć, czy podejmować pracę w każdym możliwym podmiocie leczniczym.

Dlaczego jednak nie zgodziłem się ze swoim rozmówcą? Przywołany przeze mnie art. 11 KEL w sposób oczywisty może stać się podstawą odpowiedzialności zawodowej lekarza, która obejmuje przecież „naruszenie zasad etyki lekarskiej” (art. 53 ustawy o izbach lekarskich). W konkretnej sprawie może to oznaczać, że lekarzowi zostanie przedstawiony zarzut „zaniechania zabiegania o pracę w warunkach, które zapewniają odpowiednią jakość opieki nad pacjentem, co polegało na tym, że [i tutaj rzecznik odpowiedzialności zawodowej wpisze, co uznaje za wadliwość organizacyjną, na którą lekarz nie powinien się godzić]”.

Podsumowując, w obecnym stanie prawnym lekarz ma nie tylko obowiązek niepracowania w miejscach o wadliwej organizacji, lecz również obowiązek aktywnego włączania się w prawidłowe ukształtowanie organizacyjnej strony opieki nad pacjentem.

 

Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.