25.02.2022

Informacja dla lekarzy z Ukrainy

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Wszyscy lekarze, położne i pielęgniarki z Ukrainy, którzy w związku z sytuacją w ich kraju będą potrzebowali pomocy w nostryfikowaniu dyplomów lub w procedurze uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu lekarza (pielęgniarki, położnej) w Polsce, otrzymają od mojej kancelarii bezpłatną pomoc prawną.

czytaj dalej »

27.12.2021

Ważne zmiany prawne, które dotyczą podmiotów leczniczych i praktyk lekarskich (2022)

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Kończy się rok 2021, który przyniósł wiele zmian w ochronie zdrowia. Niemniej patrząc na prace legislacyjne w Ministerstwie Zdrowia i Sejmie wydaje się, że podmioty lecznicze i osoby wykonujące zawody medyczne kończący się rok będą wspominać jako okres wytchnienia i spokoju. Już same zapowiedzi zmian prawnych, które mają wejść w życie w 2022 r., robią wrażenie, począwszy od zmiany ustawy o wyrobach medycznych a skończywszy na ustawie o jakości w służbie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. Dziś krótki przegląd zmian w prawie medycznym, które już są uchwalone i czekają na wejście w życie w 2022 r.

czytaj dalej »

02.04.2021

Kurs Prawa Lekarza 100% online

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Zapraszam na praktyczny kurs z prawa medycznego realizowany w 100% online, który powstał we współpracy z Więcej niż LEK i Najprościej Mówiąc. Kurs obejmuje wiedzę z zakresu prawa medycznego niezbędną do bezpiecznego wykonywania zawodu lekarza oraz przydatne w codziennej pracy szablony dokumentacji medycznej. Ukończenie kursu daje punkty edukacyjne, potwierdzone certyfikatem. Chcesz uzyskać więcej informacji, obejrzyj film zamieszczony tutaj: https://wiecejnizlek.pl/kurs-prawa-lekarza/. Zapisy na kurs tutaj:  https://prawalekarza.wiecejnizlek.pl/payment/account.

czytaj dalej »

01.09.2020

Standardy organizacyjne w zakresie teleporad POZ

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Ciągle wiele się dzieje w związku z teleporadami. Ostatnio pisałem o nich w kontekście zaleceń dla lekarzy (tutaj), a już w dniu 29 sierpnia 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Rozporządzenie to wprowadza kilka istotnych nowych obowiązków prawnych lekarza związanych z udzielaniem teleporad. Poniżej najważniejsze informacje.

czytaj dalej »

20.07.2020

Mini wykłady: bezpieczne operacje

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Zapraszam do obejrzenia filmu poświęconego bezpieczeństwu w chirurgii. Dzisiaj, gdy wielu chirurgów staje przed sądem za rzeczywiste lub wyimaginowane błędy, szczególnie istotne jest zapobieganie sporom sądowym zanim one się zaczną. Ten film zwraca uwagę na kilka kluczowych sytuacji, które wymagają szczególnego zainteresowania lekarza (np. kwestia prawidłowości opisu zabiegu w protokole operacyjnym). Film można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=NkRWQj6Q12Y&t=10s. Zapraszam do komentowania.

czytaj dalej »

12.07.2020

Czy można stosować produkty lecznicze, które nie są dopuszczone do obrotu w Polsce?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

  Ostatnio jednak z użytkowniczek strony przysłała mi taką wiadomość: „Mam wątpliwość, czy mogę stosować lek, który nie jest zarejestrowany w Polsce, jednakże jest dopuszczony za granicą i tam powszechnie stosowany […]. Uważam, że w wielu przypadkach jest to lek o wiele bardziej praktyczny niż dostępne w Polsce, ponieważ krócej działa. Czy brak rejestracji leku w Polsce jest równoważny z zakazem jego stosowania czy może oznacza jedynie fakt niemożności zakupienia go w Polskich aptekach?”. To bardzo ważna kwestia, dlatego poniżej odpowiedź.

czytaj dalej »

18.05.2020

Czy e-wizyta i teleporada to to samo?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Tematy związane z e-wizytami i teleporadami ciągle są aktualne. Pisałem o nich już np. tutaj. Ostatnio dostałem od użytkowników niezwykle ciekawe i ważne pytanie: „Czy e-wizyta, którą prowadziłam w swojej przychodni jeszcze przed epidemią, jest obecnie teleporadą? Czy teleporada to oficjalna nazwa wszystkich e-wizyt?”. Ponieważ kwestia ta ma podstawowe znaczenie dla ustalenia treści wielu obowiązków, dotyczących np. prowadzenia dokumentacji medycznej, poniżej odpowiedź na to pytanie.

czytaj dalej »

20.04.2020

COVID-19:webinarium o organizacyjnych i prawnych asepktach pandemii

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Serdecznie zapraszam na webinarium poświęcone organizacyjnym i prawnym asepktom pandemii koronawirusa. Webinarium jest organizowane przez Akademię po Dyplomie. Termin: środa o godzinie 18.30. Będę poruszał wiele zagadnień, o które Państwo pytanie. Będę też odpowiadał na pytania. Webinarium dla lekarzy, którzy mają zarejetrowane konto na stronie podyplomie.pl, jest bezpłatne. Poniżej zarys tematyki.

czytaj dalej »

31.03.2020

COVID-19: SZYKOWANE ZMIANY W PRAWIE, NIEZWYKLE WAŻNE DLA LEKARZY

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

  W odpowiedzi na Państwa zaniepokojenie, wyrażone w licznych pytaniach, dziś omówię ważne zmiany w prawie, które są szykowane w związku z epidemią w Polsce SARS-CoV-2. Wszystkie omawiane projekty ustaw, zmieniających aktualne przepisy, są obecnie na etapie prac legislacyjnych, jednakże w związku z tempem tych prac należy się spodziewać, że mogą już wkrótce stać się obowiązującym prawem.

czytaj dalej »

16.03.2020

COVID19: Czy w związku z pandemią można wystawiać zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy na podstawie rozmowy telefonicznej?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Ostatnio otrzymałem kilka podobnych pytań od kilku użytkowników serwisu prawalekarza.pl. Jeden z nich pisze: „W POZ mam prawo wypisać zwolnienie od pracy poprzez teleporadę telefoniczną. Czy mogę też tak robić w ramach prywatnej praktyki? Jest natłok telefonów, a wiele przechodni się zamknęło” Z uwagi na to, że pytanie to się powtarza zamieszczam poniżej odpowiedź.

czytaj dalej »

11.03.2020

Mini wykłady: charakterystyka produktu leczniczego - pytania i odpowiedzi

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Zapraszam Państwa na kolejny film z cyklu mini wykłady: charakterystyka produktu leczniczego - pytania i odpowiedzi. Po poprzednim filmie o bezpiecznej farmakoterapii (tutaj) napłynęło do mnie kilka interesujących pytań, dotyczących charakterystyki produktu lecznieczego i możliwości leczenia poza charakterystyką produktu leczniczego. Poniższy film odpowiada na wszystkie pytania - do obejrzenia tutaj.

czytaj dalej »

04.03.2020

Co ważnego dla lekarzy wynika ze specustawy o koronawirusie?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Bardzo wiele osób pyta mnie o istotne dla lekarzy rozwiązania zawarte w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zanim jednak wskażę najważniejsze skutki dla lekarzy, płynące z tej ustawy, podkreślę, że proces legislacyjny się jeszcze nie zakończył – jest to ustawa w brzmieniu uchwalonym przez Sejm, co oznacza, iż poprawki do niej może wnieść jeszcze Senat, choć Sejm nie musi się z nimi zgodzić. A teraz o tym, co istotne dla lekarzy (tekst ustawy dostępny tutaj).

czytaj dalej »

12347

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.