31.03.2020

COVID-19: SZYKOWANE ZMIANY W PRAWIE, NIEZWYKLE WAŻNE DLA LEKARZY

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

  W odpowiedzi na Państwa zaniepokojenie, wyrażone w licznych pytaniach, dziś omówię ważne zmiany w prawie, które są szykowane w związku z epidemią w Polsce SARS-CoV-2. Wszystkie omawiane projekty ustaw, zmieniających aktualne przepisy, są obecnie na etapie prac legislacyjnych, jednakże w związku z tempem tych prac należy się spodziewać, że mogą już wkrótce stać się obowiązującym prawem.

czytaj dalej »

16.03.2020

COVID19: Czy w związku z pandemią można wystawiać zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy na podstawie rozmowy telefonicznej?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Ostatnio otrzymałem kilka podobnych pytań od kilku użytkowników serwisu prawalekarza.pl. Jeden z nich pisze: „W POZ mam prawo wypisać zwolnienie od pracy poprzez teleporadę telefoniczną. Czy mogę też tak robić w ramach prywatnej praktyki? Jest natłok telefonów, a wiele przechodni się zamknęło” Z uwagi na to, że pytanie to się powtarza zamieszczam poniżej odpowiedź.

czytaj dalej »

11.03.2020

Mini wykłady: charakterystyka produktu leczniczego - pytania i odpowiedzi

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Zapraszam Państwa na kolejny film z cyklu mini wykłady: charakterystyka produktu leczniczego - pytania i odpowiedzi. Po poprzednim filmie o bezpiecznej farmakoterapii (tutaj) napłynęło do mnie kilka interesujących pytań, dotyczących charakterystyki produktu lecznieczego i możliwości leczenia poza charakterystyką produktu leczniczego. Poniższy film odpowiada na wszystkie pytania - do obejrzenia tutaj.

czytaj dalej »

04.03.2020

Co ważnego dla lekarzy wynika ze specustawy o koronawirusie?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Bardzo wiele osób pyta mnie o istotne dla lekarzy rozwiązania zawarte w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Zanim jednak wskażę najważniejsze skutki dla lekarzy, płynące z tej ustawy, podkreślę, że proces legislacyjny się jeszcze nie zakończył – jest to ustawa w brzmieniu uchwalonym przez Sejm, co oznacza, iż poprawki do niej może wnieść jeszcze Senat, choć Sejm nie musi się z nimi zgodzić. A teraz o tym, co istotne dla lekarzy (tekst ustawy dostępny tutaj).

czytaj dalej »

22.12.2019

Lepsza ochrona zdrowia – refleksje końcoworoczne i życzenia

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Co chwila słyszeliśmy o zmianach w prawie medycznym, które wzbudzały kontrowersje. O zmianach korzystnych i niekorzystnych dla lekarzy. W moim przekonaniu bardzo dobrą i korzystną zmianą są wdrożenie e-recepty i e-skierowania. Uważam, że postępująca informatyzacja ochrony zdrowia pozwoli poznać skalę nieprzestrzegania zaleceń przez pacjentów i będzie mogła zostać wykorzystana w obronie lekarzy. Niemniej jest jeszcze kilka kwestii, które powinny być bardzo szybko uregulowane. Poniżej napiszę o trzech z tych kwestii.

czytaj dalej »

28.11.2019

Czy lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarską ma obowiązek prawny posiadania zestawu przeciwwstrząsowego?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Moja praca bardzo często polega na tym, że pomagam lekarzom w sytuacjach, o których można wiele powiedzieć, lecz nie to, że przepisy prawne do nich się odnoszące są jasne.  Kilkukrotnie pomagałem lekarzom, którzy w swojej prywatnej praktyce spotkali się nagłym zagrożeniem życia u pacjenta (np. NZK, wstrząs anafilaktyczny). W niektórych z tych spraw rozważane było to, czy lekarz powinien mieć w swojej praktyce zestaw przeciwwstrząsowy.

czytaj dalej »

10.10.2019

Czy można wywoływać pacjenta po nazwisku?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Ostatnio spotkałem się u lekarza z następująca sytuacją: pacjenci siedzą w poczekalni a lekarz wywołuje kolejnych pacjentów po nazwisku, krzycząc przez uchylone drzwi: „pan Kowalski”, „pani Nowak”. Pomimo zmiany przepisów i wejścia w życie RODO, praktyka taka nadal się utrzymuje. Zagadnięty o to przeze mnie lekarz, odpowiedział, że nazwisko nie identyfikuje pacjenta, bo identyfikuje go dopiero PESEL.

czytaj dalej »

22.07.2019

Jakie działania powinien podjąć lekarz, który podejrzewa u matki pacjenta zespół Munchausena by proxy?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

   Jedna z lekarek za pośrednictwem mojej strony zadała pytanie o to, jak powinien postępować lekarz w szpitalu, który podejrzewa u matki pacjenta zespół Munchausena by proxy. Przeniesiony zespół Munchausena (lub inaczej zespół Munchausena by proxy, MSBP), to choroba polegająca na tym, że jeden z rodziców wywołuje u swojego dziecka rzeczywiste objawy choroby w celu uzyskania wsparcia otoczenia, wywołania współczucia u bliskich lub odwrócenia uwagi od innych problemów (np. problemów małżeńskich). Kwestia ta jest niezwykle istotna, dlatego odpowiem na to pytanie szerzej. 

czytaj dalej »

05.06.2019

Czy podczas cesarskiego cięcia należy zapewnić pacjentce możliwość obecności osoby bliskiej?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

W ramach webinarium, które przeprowadziłem dla Akademii po Dyplomie (tutaj), otrzymałem wiele ciekawych pytań. Jedno z pytań od słuchacza wykładu dotyczyło tego, czy podczas cesarskiego cięcia również należy zapewnić pacjentce możliwość obecności osoby bliskiej. Ponieważ kwestia ta jest ważna, warto poświęcić jej trochę miejsca.

czytaj dalej »

01.04.2019

Czy jest lista prawników o specjalizacji "medycznej"?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Bardzo często otrzymuję pytania, dotyczące tego, czy jest lista prawników o specjalizacji medycznej. Ostatnio jeden z użytkowników mojej strony napisał, że: „chciałbym przedyskutować problem dotyczący interpretacji przepisów o obowiązkach rezydentów. Czy mógłby Pan Mecenas wskazać mi prawników, którzy zajmują się to tematyką w [tu nazwa miasta]?”. Poniżej kilka uwag na temat tego, jak znaleźć prawnika, który zajmuje się prawem medycznym.

czytaj dalej »

07.02.2019

Czy lekarz może odmówić kontynuowania wizyty, gdy zorientuje się, że jest nagrywany?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Ostatnio jeden z użytkowników mojej strony opisał następującą sytuację: „pojechałem na wizytę domową do starszej pani, mojej pacjentki (jestem lekarzem rodzinnym). W czasie wizyty zorientowałem się, że córka tej pani włączyła w telefonie nagrywanie i ciągle mnie pytała, czy nie trzeba mamy zabrać do szpitala. Nie wiedziałem co robić, więc dokończyłem wizytę. Czy w takiej sytuacji mogę odmówić kontynuowania wizyty i wyjść?”. Ponieważ pytanie jest bardzo ważne, poniżej odpowiedź z kilkoma przemyśleniami.

czytaj dalej »

14.01.2019

Jak lekarz ginekolog powinien oceniać ryzyko depresji u ciężarnej?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

  W związku z wejściem w życie rozporządzenia MZ z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (Dz. U. 2018, poz. 1756) pojawiło się wiele pytań dotyczących zmian w dotychczasowej praktyce prowadzenia ciąży. Jedno z pytań, które zadała mi użytkowniczka strony, jest szczególnie ciekawe, ponieważ dotyczy oceny ryzyka depresji u ciężarnej. Użytkowniczka pisze: „czy ja naprawdę jako ginekolog mam używać skal oceny depresji np. skali Becka? Czy może mam każdą pacjentkę kierować na konsultację do psychiatry? Proszę o wyjaśnienie, jak mamy rozumieć obowiązek prowadzenia oceny ryzyka i nasilenia objawów depresji”.

czytaj dalej »

20.11.2018

Jak nie dać się prawnikom? (warsztaty Kraków)

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

W ramach konferencji Ginekologia i Położnictwo odbędą się warsztaty "Najczęstsze błędy położników-ginekologów w dokumentacji medycznej", które tak naprawdę powinny nazywać się: Jak nie dać się prawnikom? Wspólnie z dr n. med. Zofią Borowiec (ginekolog-położnik) analizujemy dokumentację medyczną ginekologów-położników pod kątem najczęstszych spraw sądowych i pokazujemy, kiedy lekarz przegrywa i co powinien zrobić, żeby pomimo wystąpienia zdarzenia niepożądanego nie zostać w sądzie skazanym.

czytaj dalej »

11.07.2018

Jak postępować w sytuacji stwierdzenia niezgodnego ze współczesną wiedzą medyczną postępowania innego lekarza?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

  Ostatnio otrzymałem bardzo ciekawy e-mail, w którym autor poruszył niezwykle trudny problem. Chodzi mianowicie o to, jak powinien się zachować lekarz „w sytuacji stwierdzenia niezgodnego ze współczesną wiedzą medyczną postępowania innego lekarza”. Jak pisze mój rozmówca, „w praktyce spotykam się niestety z sytuacją, w której inny lekarz odradza szczepienia lub zaleca w leczeniu alergii alternatywne metody leczenia (np. bioprądy)”.

czytaj dalej »

123458

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.