31.10.2016

Strona o stronach dla lekarzy i nie tylko

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

  Buszując po internecie, można natknąć się na wiele ciekawych stron, które mogą być bardzo użyteczne dla lekarzy. Kilkakrotnie już pisałem o stronach, które z różnych powodów lekarze powinni znać. We wpisie Lekarzu bądź czujny! (tutaj) wskazałem strony zawierające instrukcje dla pacjentów, jak postępować w sytuacjach, w których pacjent chce pozwać lekarza. Z kolei we wpisie Strona, o istnieniu której musi wiedzieć każdy lekarz (tutaj) informowałem o stronie, na której pacjenci mogą sprawdzić, czy przepisane leki wchodzą między sobą w interakcje i jakiego rodzaju to są interakcje. Wreszcie we wpisie Strona, którą każdy lekarz musi odwiedzać codzinnie (tutaj) zwróciłem Państwa uwagę na stronę, na której ukazują się komunikaty bezpieczeństwa publikowane przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i dotyczące dopuszczonych do obrotu produktów leczniczych. Dziś chciałbym przedstawić Państwu dwie ważne strony: http://lexmonitor.pl/ oraz https://www.ismp.org/

  Strona http://lexmonitor.pl/ to zbiór bieżących informacji z wybranych polskich blogów prawniczych. Blogi te pogrupowano w następujące działy tematyczne: Administracja, Biznes, Medycyna, Odpowiedzialność karna, Odszkodowania, Podatki, Praca, Rodzina, Umowy i zobowiązania, Upadłość i restrukturyzacja oraz Urząd patentowy. W szczególności lekarze powinni zwrócić uwagę na dział Medycyna, w którym znajdują się artykuły z 12 ciekawych blogów (10 jest dedykowanych pacjentom, 1 lekarzom i 1 prawnikom i dyrektorom podmiotów leczniczych). Informacje zawarte na tych blogach są kopalnią wiedzy o tym, jak prawnicy postrzegają pewne sprawy np. wysokie rekomensaty dla pacjentów (zob. np. wpis mec. J. Budzowskiej, Rekordowe zadośćuczynienie czy godziwa rekompensata, tutaj).

  Z kolei strona https://www.ismp.org/ to kopalnia wiedzy medycznej, użytecznej dla lekarzy. Stowarzyszenie ISMP jest organizacją non-profit, która ma za cel uczynić praktykę lekarską bezpieczniejszą. Z niewykle przydatnych materiałów, które można znaleźć na tej stronie warto choćby wymienić listę najczęściej mylonych leków (tutaj) czy ważne informacje publikowane przez amerykańskie FDA (tzw. Medication Safety Alerts).

  Zachęcam Państwa do odwiedzenia tych stron, ponieważ można znaleźć tam wiele ciekawych informacji, które mogą pozwolić uniknąć stresu związanego z procesem.

Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.