14.03.2018

7 reguł postępowania dla lekarza w sytuacji kryzysowej

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

  Ostatnio jeden z czytelników zwrócił się do mnie z prośbą o poradę w sytuacji kryzysowej, która go zaskoczyła. Przy okazji też zwrócił uwagę, że na swojej stronie napisałem jak ma zachować się lekarz, gdy popełni błąd (patrz: tutaj), ale nie umieściłem żadnych informacji ogólniejszych: o zachowaniu w sytuacji kryzysowej. W związku z tym kilka reguł, jak powinien zachować się lekarz w sytuacji kryzysowej, z którą z racji uwarunkowań społecznych i prawnych wielokrotnie w ciągu swojego życia zderzy się. Ta sytuacja może wyglądać różnie: nastąpi nagły zgon pacjenta, dojdzie do groźnego powikłania, pacjent przyjdzie z łapówką, do szpitala zgłoszą się media, współpracownik złoży niemoralną propozycję, lekarz zostanie niesłusznie oskarżony o błąd medyczny. Jakkolwiek trudno znaleźć wspólny mianownik tych sytuacji, to jednak warto zwrócić uwagę, że łączy je kryzysowy charakter. Wszystkie te sytuacje mogą przekształcić się w poważny kryzys, jeżeli nie będą odpowiednio zarządzone. Poniżej kilka konkretnych reguł na temat tego, jak należy zachować się w sytuacji kryzysowej.

  Daj sobie czas. Zanim zrobisz coś, czego nie będzie można już cofnąć (np. złożysz zeznania czy podpiszesz oświadczenie) możesz dać sobie czas za pomocą kilku prostych zabiegów. W przypadku mediów możesz powiedzieć: „Teraz nie mogę rozmawiać, zapraszam jutro o 10.30”. W przypadku telefonu z prokuratury, że masz się stawić na przesłuchanie (dziś lub jutro), możesz odpowiedzieć: „Dziś mam dyżur, czy może być czwartek?”. W przypadku rodziny, która żąda informacji o operowanym pacjencie powiedz: „za 20 minut do Państwa wrócę i wszystko wyjaśnię, teraz muszę pilnie udać się na oddział”.

  Skonsultuj się prawnie. Gdy coś się zdarzy, nie czekaj z konsultacją prawną na wezwanie z sądu lub prokuratury. Skonsultuj się z prawnikiem na samym początku i określcie strategię. Zastanów się, co bezpiecznie możesz powiedzieć oraz zrobić. Jak masz wątpliwości, czy coś jest zgodne z prawem, to także zasięgnij konsultacji prawnej.

  Przygotuj dobry i zgodny z prawem komunikat. Pamiętaj: komunikat to wniosek, który słuchacze wyciągają z Twojej wypowiedzi. Zadbaj o to, aby Twoje komunikaty były proste i czytelne, konkretne i rzeczowe. Zawsze skonsultuj treść komunikatu z prawnikiem, nie ma nic gorszego niż komunikat, który ściąga na Ciebie odpowiedzialność prawną (np. za ujawnienie tajemnicy zawodowej).

  Zarządzaj kryzysem. Nie bagatelizuj rozmiarów i skutków kryzysu, który może wyniknąć z danego zdarzenia potencjalnie kryzysowego. Zawsze, gdy masz do czynienia z kryzysem zarządzaj nim, ponieważ kryzys rozlewa się wtedy, gdy nic nie robisz albo robisz coś nieprawidłowo. Pacjent zlekceważony pójdzie do Rzecznika Praw Pacjenta lub do izby lekarskiej ze skargą, zlekceważone media zareagują negatywnie a zlekceważony sąd lub prokurator nałoży na Ciebie grzywnę.

  Dementuj plotki. Zdecydowanie reaguj na plotki, polegające na powielaniu niesprawdzonych informacji. Siła plotki jest olbrzymia i sprawia, że często wypacza rzeczywistość. Jeżeli nie zareagujesz, to po pewnym czasie niektóre osoby nie będą wiedziały, skąd coś wiedzą, ale będzie przekonane, że wiedzą prawidłowo.

  Nie mów nic nieoficjalnie. Nie wypowiadaj się „off the record” czy „nieoficjalnie”, ponieważ takie działanie prowadzi do stworzenia atmosfery, że coś jest ukrywane. Często też taki „nieoficjalny” informator ma swój własny interes w kreowaniu wypowiedzi „off the record”. Dla dobrego prokuratora wypowiedź nieoficjalna będzie na pewno sygnałem do sprawdzenia Ciebie.

  Bądź przygotowany. Jeżeli jesteś chirurgiem, to naucz się mówić o powikłaniach. Jeżeli procujesz w pogotowiu, to opanuj sztukę rozmowy z osobami pod wpływem alkoholu, agresywnymi, pobudzonymi. Jeżeli pracujesz na oddziale kardiologicznym, to przygotuj się do rozmowy o zgonie pacjenta. Jak jesteś onkologiem, to umiej mówić o rokowaniach. Tego wszystkiego można się nauczyć.

  Podsumowując, kryzysu nie można przewidzieć, ale da się do niego przygotować.

 

Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.