22.03.2018

3 pytania, na które trzeba odpowiadać ze szczególną ostrożnością

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

Składanie wyjaśnień lub stawianie się na przesłuchania w różnego rodzaju instytucjach (np. w izbach lekarskich, na prokuraturze, w sądzie) staje się powoli dla wielu lekarzy wydarzeniem zwyczajnym. W związku z rosnącą liczbą spraw dotyczących błędów medycznych (zob. tutaj) coraz częściej lekarzy spotyka się na korytarzach sądowych, gdzie czekają aż wystąpią jako świadkowie, pozwani, biegli lub oskarżeni. W swojej praktyce wielokrotnie już widziałem sytuację, w której lekarze odpowiadają na pytania nieostrożnie, pakując się w kłopoty, których nie musieli mieć. Warto więc przemyśleć swoje zeznania (patrz: tutaj) i zastanowić się jak odpowiedzieć na niektóre pytania. Oczywiście w każdej sprawie pytania są inne, jednakże jest kilkanaście „stałych numerów” osób przesłuchujących, o których warto pamiętać i porozmawiać z prawnikiem przed złożeniem zeznań. Poniżej lista 3 dość często zadawanych pytań, na które należy odpowiadać z wielką ostrożnością.

„Co by Pan zrobił, gdyby jeszcze raz znalazł się Pan w tej samej sytuacji?” – to tzw. pytanie hipotetyzujące, które ma skłonić lekarza do wymienienia czynności, których w danej sytuacji nie zrobił. Nieostrożny lekarz może odpowiedzieć, że wykonałby pewne czynności, a wtedy przesłuchujący będzie miał na tacy informację o tym, co można lub powinno się zrobić. Na tego typu pytania uważam, że należy odpowiadać: „Nie wiem co bym zrobił, gdybym był jeszcze raz w takiej sytuacji” albo „Postępowanie lekarza zależy od całokształtu stanu klinicznego pacjenta, więc moje postępowanie zależałoby od tego, co bym ustalił”.

„Czy obecnie w sytuacji [X] postępuje Pan [Y]” (np. czy obecnie przyjmując pacjentkę ciężarną na oddział zleca Pan wykonanie jej usg) – to pytania, które mają skłonić lekarza do ujawnienia jak postępuje teraz. Pytający zakłada, że obecnie lekarz jest bogatszy o pewne doświadczenia (m.in. związane z daną sprawą) i ostrożniejszy, więc odpowie, że wykonuje pewne czynności inaczej. To pytanie ma na celu wykazać, że wcześniejsze postępowanie lekarza było nieprawidłowe. Na tego typu pytania uważam, że należy odpowiadać: „To zależy od sytuacji”.

„Wiem, że Pan Doktor wszystko zrobił prawidłowo, ale wiem też, że ktoś popełnił błąd. Proszę powiedzieć: kto popełnił błąd?” – jest to pytanie sugerujące. Po pierwsze, sugeruje, że pytający nie ma żadnych zarzutów do lekarza, co często nie jest zgodne z rzeczywistością. Po drugie, przyjmuje za pewnik, że do błędu doszło. Odpowiedź na to pytanie stanowi akceptację tych sugestii. Na tego rodzaju pytanie, należy odpowiedzieć zaprzeczając sugestii: „Nie wiem, czy doszło do błędu. To pytanie do biegłego”.

Na koniec należy podkreślić, że przygotowanie się do zeznań jest bardzo ważne, ponieważ niekiedy przesłuchującym nie zależy na ustaleniu prawdy, lecz na wygraniu sprawy.

 Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.