Strona, o istnieniu której musi wiedzieć każdy lekarz
Zagadnienia ogólne dodaj komentarz
Rozwój cywilizacyjny, zwłaszcza w obszarze technologii internetowych, przekształca nie tylko nasze współczesne życie, lecz także medycynę i prawo. Ostatnio Ministerstwo Zdrowia uruchomiło stronę, która z jednej strony bardzo ułatwia pracę lekarzy, z drugiej pomaga pacjentom i ich prawnikom pozywać lekarza lub oskarżać go o błąd w sztuce leczniczej.
Na stronie http://bil.aptek.pl/servlet/interakcje/int_start można sprawdzić, czy przepisane leki wchodzą między sobą w interakcje i jakiego rodzaju to są interakcje. Po wejściu na stronę istnieje możliwość wybrania rodzaju portalu (Jestem pacjentem – Jestem lekarzem – Jestem farmaceutą), na który chce się wejść. Różnica pomiędzy portalem pacjenta a lekarza i farmaceuty polega na tym, że lekarze i farmaceuci mogą sprawdzać interakcje także po nazwach międzynarodowych, pacjenci zaś tylko po handlowych.
Sprawdzenie interakcji lekowych jest dzięki tej stronie banalnie proste. Przykładowo, można zrobić to w sposób następujący. Po wyborze opcji „Jestem pacjentem” przechodzimy do strony http://bil.aptek.pl/servlet/interakcje/list, na której w okienku wyszukiwarki interakcji lekowych należy wpisać nazwę leku. Po wpisaniu nazwy przepisanego leku pojawiają się wszystkie leki zawierające tę nazwę (różne postacie, dawki itd.). Należy kliknąć na ten preparat, który otrzymaliśmy, wtedy zostaje on włączony do analizy, następnie wpisujemy kolejny preparat itd. Gdy już zakończymy wpisywanie i dodawanie do analizy kolejnych produktów leczniczych klikamy przycisk „Rozpocznij analizę interakcji leków”. Wyniki interakcji wyświetlane są w formie kolorowego diagramu z czterema rodzajami informacji o interakcjach: brak informacji (zielone pole), interakcja mało istotna (żółte pole), interakcja istotna (różowe pole), interakcja bardzo istotna (czerwone pole). Po kliknięciu w pole różowe lub czerwone pojawia się opis interakcji i wywoływanego przez nią działania. Analiza interakcji obejmuje maksymalnie 10 produktów leczniczych.
Na koniec chciałbym zwrócić uwagę, że z informacji od swoich przeciwników procesowych (tj. prawników zajmujących się skarżeniem i pozywaniem lekarzy) wiem, iż niektóre kancelarie prawne standardowo sprawdzają wszystkie leki przepisane przez lekarza pacjentowi na tej stronie. Nie można jednak zapomnieć, że strona ta może być pomocna także lekarzowi, który może szybko sprawdzić interakcje leków, które zamierza przepisać pacjentowi. Internet jest bronią, którą obie strony mogą wykorzystywać.
Radosław Tymiński