01.03.2014

Nowy sposób na pozywanie zabiegowców – informacja o alternatywnych metodach leczenia

category Zgoda i informowanie comments dodaj komentarz

Ostatnio zaobserwowałem, że prawnicy pacjentów znaleźni nowy sposób na pozywanie lekarzy-zabiegowców w sytuacjach, w których nie można stwierdzić, iż doszło do błędu w sztuce. Otóż w takiej sytuacji należy wykazać, że jakkolwiek zabieg był przeprowadzony dobrze, to jednak pacjent nie był świadomy, iż można wybrać inną – alternatywną metodę – diagnozowania lub leczenia.

Oczywiście w medycynie można wskazać wiele sytuacji, w których istnieje możliwość wykorzystania alternatywnych sposób diagnozowania lub leczenia pacjenta. Przykładowo: cholecystektomię można wykonać metodą klasyczną albo laparoskopową; pacjenta można skierować na operację założenia stentów albo wszczepienia by passów; operację rekonstrukcji piersi można wykonać metodą DIEP albo TRAM; bronchoskopię można przeprowadzić za pomocą bronchoskopu sztywnego albo fiberobronchoskopu.

Zgodnie art. 31 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, pacjenta należy poinformować o „możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych” oraz o „dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania”. Z przepisu tego wynika, że w sytuacji, w której diagnozę lub leczenia można prowadzić na więcej niż jeden sposobów pacjent musi zostać o tym poinformowany.

Jeżeli lekarz nie poinformuje pacjenta o tych alternatywnych metodach diagnozowania lub leczenia, to sąd uzna zgodę pacjenta na zabieg za nieuświadomioną i może zasądzić od pacjenta odszkodowanie. W sprawie zakończonej wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku (sygn. akt I ACa 51/10) zasądzono pacjentce 40 000 złotych odszkodowania za brak informacji o tym, że rekonstrukcję piersi można wykonać nie tylko metodą TRAM, lecz także metodą Beckera. Z kolei w sprawie zakończonej wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Krakowie (sygn. akt I ACa 962/12) przyznano pacjentce 20 000 złotych odszkodowania za brak informacji o tym, że zabieg fundoplikacji można wykonać metodą klasyczną lub metodą laparoskopową.

Podsumowując, w dokumentacji medycznej należy odnotowywać, że pacjenta poinformowano o alternatywnych metodach diagnozowania lub leczenia oraz konsekwencjach ich zastosowania.

 

Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.