27.12.2016

Lektury dla lekarzy, które pomagają wiele zrozumieć

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

  Dzisiaj wpis lekki, świąteczno-urlopowy, jednakże tak jak poprzednie będący odpowiedzią na pytania nadesłane przez użytkowników mojej strony. Wielu z Państwa pytało o książki, które mogą pomóc w zrozumieniu tego co się dzieje w medycynie, bo nie ulega wątpliwości, że dzieje się wiele. Przede wszystkim zmieniły się realia wykonywania zawodu lekarza. Lekarz nie jest już nieomylnym autorytetem, lecz doradcą, a nawet konsultantem do spraw zdrowia, którego wiedza i postępowania jest na bieżąco weryfikowane w internecie. Z tego powodu w wielu publikacjach anglosaskich nie pisze się już o relacji lekarz-pacjent, lecz o relacji pacjent-internet-lekarz. Zmiany dotyczą nie tylko postrzegania zawodu lekarza, lecz także podejścia do zdrowia i prawa, a także medycyny. Na szczęście jest obecnie wiele książek, dzięki którym lekarz może lepiej zrozumieć aktualną sytuację i rolę prawa w medycynie. Poniżej subiektywne zestawienie lektur, które uważam, że warto znać, ponieważ pomagają spojrzeć na niektóre zagadnienia z innej perspektywy.
  Atul Gawande, Komplikacje. Zapiski chirurga o niedoskonałej nauce, Znak 2015 – książka napisana z perspektywy bardzo doświadczonego lekarza (profesora na wydziale medycznym Harvarda), który wprost pisze o ograniczeniach ludzi, którzy wykonują zawód lekarza, o ograniczeniach współczesnej medycyny, o trudnościach diagnostycznych, o znaczeniu czynnika przypadku w medycynie i o sukcesach, będących efektem ciężkiej pracy. Dzięki tej książce można nauczyć się, że w medycynie niczego nie można być pewnym.
  Henry Marsh, Po pierwsze nie szkodzić, Wydawnictwo W.A.B. 2016 – książka, którą powinni czytać lekarze i pacjenci. Autor – wybitny brytyjski neurochirurg – opowiada o swoich porażkach i sukcesach na kanwie poszczególnych nowotworów mózgu, którymi się zajmował w swojej bogatej praktyce. Książka obnaża prozaiczny fakt, że nawet najlepsi fachowcy, mistrzowie, mogą mieć powikłania, mogą podejmować błędne decyzje, mogą zrobić coś nie tak jak trzeba. Niezwykle ciekawe są spostrzeżenia Autora jak sobie radzić z porażkami i jego uderzająca szczerość. Dodatkowym smaczkiem tej książki są refleksje na temat zgód przedzabiegowych, procesów sądowych i zmian zachodzących w medycynie.
  Helena Kowalik, Hipokrates przed sądem, Muza 2013 – Autorka dziennikarka zajmująca się tematyką medyczną, wprowadza czytelnika w świat głośnych spraw medycznych, ukazując ich tło, czynniki im sprzyjające, mechanizmy, przebieg i finał. Sprawy nie są opisane jednowymiarowo, a sposób ich przedstawienia jest dynamiczny. Autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie, co powoduje, że lekarze trafiają przed oblicze sądu: ich zła wola, czynniki organizacyjne, nieżyciowe przepisy. Jest to książka wartościowa, ponieważ wszystkie opowiedziane w niej historie wydarzyły się w Polsce i w Polsce były osądzane.
  Friedrich von Schirach, Przestępstwo, W.A.B. 2011 – to książka niezwykła, ponieważ pokazuje sprawy, którymi zajmował się Autor, znany i ceniony niemiecki adwokat. Książka jest napisana wyjątkowo przystępnie i obrazowo. Sprawy, które przedstawia Autor, zostały doskonale wybrane i dzięki temu czytelnik otrzymuje znakomitą próbkę problemów, z którymi boryka się każdy prawnik, zajmujący się prawem procesowym: zaskoczenie nieznanymi faktami, brak zrozumienia motywów działania klienta, negowanie rzeczywistości przez klienta, problemy ze świadkami, bezduszność reguł sądowego postępowania dowodowego. Niezwykłe jest to, że książka ta dotyczy człowieka i wymiaru sprawiedliwości i ich nieprzewidywalności.
  Życząc udanego roku 2017, zachęcam do lektury tych książek.

Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.