13.06.2018

Która dokumentacja medyczna jest bardziej wiarygodna w postaci elektronicznej czy papierowej?

category Dokumentacja comments dodaj komentarz

  Pod ostatnim moim wpisem na temat dokumentacji medycznej (tutaj) jeden z użytkowników strony dodał komentarz, w którym zadaje bardzo trafne pytanie: „Czy w sądzie wartość dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej i dokumentacji prowadzonej w postaci papierowej jest taka sama?”. Kwestia ta jest na tyle istotna, że należy poświęcić jej więcej miejsca, ponieważ wciąż wielu lekarzy z obawami patrzy na dokumentacje medyczną w postaci elektronicznej (zob. np. Apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do Ministra Zdrowia Nr 4/18/P-VII – dostępny tutaj).
  Przede wszystkim należy zacząć od tego, że dokumentacja medyczna jest dowodem, którym strony posługują się w każdej sprawie sądowej o błąd medyczny. Jako dowód dokumentacja medyczna podlega ocenie sądu, który każdorazowo ocenia jej wiarygodność, zgodność z przepisami i staranność. Biorąc pod uwagę wyżej wymieniona kryteria oceny, które sędziowie stosują do dokumentacji, można jednoznacznie stwierdzić, że dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej jest bardziej wiarygodna dla sędziów, co wynika z kilku powodów. Po pierwsze, z dokumentacji medycznej elektronicznej jednoznacznie zawsze wynika kto, kiedy i jakiego wpisu dokonał. Po drugie, dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej jest bardziej odporna na wszelkie manipulacje, ponieważ system elektroniczny odnotowuje automatycznie wszelkie modyfikacje dokumentacji oraz identyfikuje osoby, które tych modyfikacji dokonały. Po trzecie, dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej jest zawsze czytelna, co ma istotne znaczenie dla sędziego, biegłych i stron.
  W związku z powyższym uważam, że bardziej wiarygodna jest dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej. Jest to moim zdaniem też powód, dla którego lekarze powinni jak najszybciej się przestawiać z dokumentacji w postaci papierowej na dokumentację w postaci elektronicznej. Niezależnie od powyższego warto pamiętać, że badania wykazują, iż stosowanie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej redukuje ryzyko wielu zdarzeń niepożądanych [zob. np. badania Bates, Leape, Cullen 1998, Bates, Cohen, Leape 2001].


Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.