24.09.2014

Kto odpowiada za błąd w leczeniu pacjenta: lekarz prowadzący czy konsultujący?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

  Ostatnio otrzymałem ciekawe pytanie dotyczące odpowiedzialność lekarza prowadzącego i konsultującego. Jeden z użytkowników strony napisał, że: „spieraliśmy się z kolegami, czy zlecenie konsultacji powoduje, że odpowiedzialność za diagnozę przejmuje konsultant. Jest to dla nas duży problem, gdyż na nasz oddział (geriatria) trafia wielu pacjentów z licznymi obciążeniami i często wzywamy na konsultację kardiologów, pulmonologów, diabetologów, a także ortopedów”. Przedstawiony tu problem powraca w bardzo wielu sprawach o błąd w sztuce medycznej.
  Odnosząc się do tego zagadnienia, trzeba zauważyć, że przepisy prawa nie znają pojęcia „lekarz prowadzący” i „lekarz konsultujący”, a termin „konsultacja” występuje zasadniczo w dwóch kontekstach: w kontekście lekarzy stażystów którzy mogą np. wydawać zlecenia po konsultacji z opiekunem (art. 15 ust. 3b ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty) oraz w kontekście obowiązku załączenia do dokumentacji medycznej skierowania na konsultację do innego lekarza lub podmiotu leczniczego (§ 9 i n. rozporządzenia w sprawie rodzaju i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania).
  Brak rozróżnienia prawnego funkcji lekarza prowadzącego i lekarza konsultującego powoduje, że w rozumieniu prawa obaj ci lekarze są lekarzami leczącymi pacjenta. Z wyżej wymienionego powodu w orzecznictwie sądowym przyjęto (moim zdaniem błędnie), że lekarz prowadzący i konsultujący odpowiadają niezależnie od siebie za nierozpoznanie choroby, niewłaściwą diagnostykę i niewdrożenie odpowiedniego leczenia. Odpowiedzialność lekarza konsultującego i prowadzącego jest więc obecnie prawie taka sama. Powoduje to, że ani zlecenie konsultacji, ani występowanie jedynie w roli konsultanta nie gwarantuje braku odpowiedzialności prawnej za niewłaściwą diagnostykę i leczenie pacjenta.
  W tego typu sprawach w obronie lekarzy bardzo istotne jest przeanalizowanie regulaminów, umów, zakresów obowiązków oraz poznanie praktyki obowiązującej w danej jednostce. Dzięki temu można czasem wykazać, że w danym zakresie zlecenie konsultacji uchyla odpowiedzialność lekarza prowadzącego lub – z drugiej strony – uchyla odpowiedzialność lekarza konsultującego, któremu np. nie pokazano wszystkich wyników badań lub nie określono pilności konsultacji.

 

Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.