23.11.2013

Kto ma prawo wglądu do dokumentacji medycznej dziecka?

category Dokumentacja comments dodaj komentarz

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 ze zm., dalej: u.p.p.), podstawową osoba uprawnioną do dostępu do dokumentacji medycznej jest sam pacjent (art. 23 ust. 1 u.p.p.). Należy jednak podkreślić, że ustawa o prawach pacjenta przewiduje również, że prawo wglądu w dokumentację medyczną pacjent mają także: przedstawiciele ustawowi pacjenta, osoby upoważnione przez pacjenta (art. 26 ust. 1 u.p.p.) oraz inne podmioty szczególne (np. Narodowy Fundusz Zdrowia, organy rentowe, wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, konsultanci krajowi i wojewódzcy).

W przypadku dzieci oczywiste jest to, że prawo wglądu w ich dokumentację medyczną mają one same oraz ich rodzice (tak więc zarówno ojciec, jak i matka). Uważam, że przedstawiciele ustawowi (rodzice) nie mają prawa upoważnić innej osoby do wglądu w dokumentację medyczną dziecka. Odmienny pogląd przedstawia jednak D. Karkowska, choć go bliżej nie uzasadnia.

Radosław Tymiński

 

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.