21.03.2014

Jak załatwić lekarza?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

Nie ulega wątpliwości, że pacjenci są coraz sprytniejsi, a stosowane przez nich metody złapania lekarza na jakimś błędzie coraz wymyślniejsze. Ostatnio zaobserwowałem, że pacjenci i ich prawnicy wzbogacili swój arsenał środków o kolejny sposób wykorzystania ludzkiego odruchu u lekarza. Metodę tę nazwałem „na zatroskaną córkę”.
Metoda „na zatroskaną córkę” w skrócie wygląda tak: dziecko mocno starszej osoby (najczęściej córka) idzie do lekarza, który w szpitalu leczył jej matkę lub ojca, i prosi, żeby przygotować powtórny wypis ze szpitala z kilkoma uzupełniającymi informacjami. Najczęściej osoby te proszą, żeby dopisać, że trzeba regularnie brać leki albo prowadzić oszczędzający tryb życia – oczywiście dla dobra ich rodzica, który jest krnąbrny i niesforny. „Z pewnością jednak – jak przekonuje zatroskana córka – gdy ojciec zobaczy, że Pan Doktor mu kazał brać te leki, to nie będzie już protestował”. W takiej sytuacji lekarz przygotowuje powtórny wypis z informacjami uzupełniającymi i go wydaje osobie, która o niego prosi, już w tym momencie zakładając sobie pętlę na szyję. Lekarz przez swój ludzki odruch znalazł się w trudnej sytuacji, gdyż rodzina pacjenta za chwilę składa pozew, w którym wskazuje, że leczenie było błędne. Kluczowym dowodem błędności leczenia i popełnienia błędu są oczywiście dwa różniące się od siebie wypisy – w sądzie prawnik pacjenta pyta najczęściej: „skoro leczenie było dobre, to dlaczego Pan Doktor fałszował dokumentację medyczną, dopisując kilka dni po wypisaniu pacjenta nowe informacje”.
W sytuacji zatem, gdy rodzina zgłasza się po drugi wypis lekarz powinien:
1) odnotować, że drugi wypis wydaje się na żądanie konkretnej osoby;
2) wydać dokładnie taki sam wypis jak ten pierwszy albo w dokumentacji medycznej odnotować, że wypis uzupełniono o informacje, o które prosiła rodzina z uwagi na zachowanie pacjenta.

Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.