19.02.2014

Informacja o następstwach choroby i leczenia a odpowiedzialność lekarza

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

Jak wynika z badań CBOS, 71% Polaków regularnie stosuje różnego rodzaju leki dostępne OTC, najczęściej są to: leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki na przeziębienie oraz różnego rodzaju suplementy diety. Warto pamiętać też, że statystyczny Polak zażywa leki przeciwbólowe 9 razy w miesiącu.

Fakty te muszą być uwzględniane przez lekarzy w ich codziennej praktyce, gdyż mogą mieć istotne znaczenie prawne. Zgodnie bowiem z art. 31 ust. 1 o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634 ze zm.), lekarz ma obowiązek informować pacjenta m.in. o jego stanie zdrowia oraz o dających się przewidzieć następstwach stosowanych leków.

Jeżeli chodzi o informację o stanie zdrowia, to lekarz, rozpoznając po raz pierwszy daną chorobę, musi nie tylko odpowiednio „poleczyć” pacjenta, lecz także poinformować go o następstwach tej choroby dla jego sposobu życia oraz możliwości stosowania pewnych produktów leczniczych dostępnych bez recepty. Przykładowo, lekarz rozpoznał przewlekłe zapalenie wątroby – w tym przypadku musi poinformować pacjenta o: znaczeniu stosowania odpowiedniej diety, ryzyku picia alkoholu oraz o ryzyku stosowania środków leczniczych zawierających paracetamol.

Z kolei informacja o dających się przewidzieć następstwach stosowanych leków powinna dotyczyć nie tylko ich działań niepożądanych, lecz także odnosić się do wpływu stosowanego leczenia na sposób życia pacjenta. Przykładowo, lekarz zlecił pacjentowi lek zawierający chlorowodorek tramadolu – w tym przypadku powinien poinformować go o tym, że: lek może wydłużać czas reakcji (a więc wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów), wywoływać uzależnienie, istnieje ryzyko zgonu w przypadku połączenia z niektórymi lekami przeciwdepresyjnymi, alkoholem lub niektórymi lekami nasennymi.

Podsumowując, lekarz w celu uniknięcia roszczeń związanych nieprawidłową informacją musi odnotowywać w dokumentacji medycznej następstwa choroby i leczenia, jeżeli mają one poważny wpływ na sposób życia pacjenta oraz możliwości stosowania pewnych leków OTC.

 

Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.