22.05.2022

Czy można wystawić rodzicowi zaświadczenie o niezdolności do pracy z powodu opieki nad dzieckiem na wizycie bez dziecka?

category ZUS, NFZ, recepty i refundacja comments dodaj komentarz

  Ostatnio jeden z użytkowników napisał do mnie poniższą wiadomość: „Mam taki przypadek, że moja koleżanka wystawia na prośbę rodziców zwolnienia na opiekę nad dzieckiem bez badania tych dzieci przez co coraz więcej osób wymaga ode mnie tego samego. Mam wątpliwość, czy to zgodne z prawem”. Poniżej odpowiedź na to pytanie.

  Przede wszystkim należy zacząć od tego, że zaświadczenie o niezdolności do pracy z powodu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem jest orzeczeniem o stanie zdrowia tego dziecka. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, orzeczenia o stanie zdrowia wymagają zbadania pacjenta (art. 42 ust. 1), a jedynym wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja kontynuacji leczenia oraz zaopatrzenia w wyroby medyczne (art. 42 ust. 2). Z przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty jednoznacznie więc wynika, że bez badania dziecka nie wolno orzekać o jego stanie zdrowia.

  Taki sam wniosek należy wyprowadzić z analizy przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, które wprost wskazują, że orzekanie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny następuje po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny (art. 55 ust. 4 pkt 1).

  Odpowiadając zatem na pytanie, wystawianie na prośbę rodzica zwolnienia na opiekę nad dzieckiem bez badania dziecka jest niezgodne z przepisami obowiązujących ustaw i stanowi przewinienie zawodowe lekarza, które może skończyć się postępowaniem w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarza oraz utratą uprawnień do wystawiania zaświadczeń o niezdolności do pracy. Co więcej, w określonej sytuacji może zostać potraktowane jako fałszowanie dokumentu mającego znaczenie prawne, czyli przestępstwo z art. 271 k.k., z które grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

  Na koniec warto dodać, że wystawianie zaświadczenia o niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem bez badania dziecka jest igraniem z ogniem, ponieważ bez badania nie można przecież ustalić, czy pacjent (zwłaszcza dziecko) nie wymaga pilnej hospitalizacji, leczenia czy wreszcie diagnostyki. Jest to kolejny powód, dla którego nie wolno tego robić.

 

Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.