25.11.2013

Czy można wykonać na życzenie pacjenta zabieg bez wskazań medycznych?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

To zależy od rodzaju zabiegu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami – przede wszystkim ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634 ze zm.) – i wykształconą na ich podstawie praktyką można odróżnić dwa rodzaje zabiegów:

─ zabiegi medycyny estetycznej, które można wykonywać bez wskazań medycznych oraz

─ wszystkie inne zabiegi medyczne, do podjęcia których potrzebne są wskazania medyczne. W przypadku tych zabiegów nawet życzenie pacjenta nie usprawiedliwia ich udzielenia bez wskazań medycznych. dzielać mu świadczeń zdrowotnych zbędnych, niewskazanych czy nieprzydatnych.

Należy jeszcze zauważyć, że co jakiś czas w środowisku prawniczym i lekarskim pojawiają się dyskusje na temat dopuszczalności wykonania zabiegów ubezpładniających na życzenie pacjenta (wazektomii, owariektomii). Nie ma na ten temat obecnie jednolitego stanowiska, dlatego ja z ostrożności przyjąłbym wykonywanie takich zabiegów tylko ze wskazań medycznych.

Odpowiedzialność lekarza w związku z wykonaniem zabiegu bez wskazań medycznych zależy od rodzaju zabiegu, przykładowo: w przypadku ubezpłodnienia może on odpowiadać karnie za co grozi mu od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności (art. 156 § 1 k.k.), z kolei w przypadku podjęcia antybiotykoterapii u pacjenta z wirusowym zapaleniem gardła (przy założeniu nie wystąpienia szkód czy powikłań antybiotykoterapii) lekarz może się spodziewać najwyżej upomnienia ze strony sądu lekarskiego.

 

Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.