10.01.2014

Co robić, gdy zginie pieczątka lekarska?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

Pieczątka lekarska – przedmiot, bez którego nie można się objeść. Recepty, epikryzy, druki ZUS ZLA, zaświadczenia to tylko niektóre dokumenty, wymagające podstemplowania pieczątką lekarską. Przepisy wprost nie określają, co robić, gdy zginie pieczątka lekarska, jednakże warto podjąć kilka działań, które zabezpieczą lekarza przed ewentualnymi zarzutami związanymi z brakiem właściwego postępowania po zaginięciu pieczątki lekarskiej.

Lekarz, któremu zaginęła pieczątka, powinien:

1) wyrobić sobie nową pieczątkę, różniącą się od poprzedniej układem, kolorem i czcionką;

2) pisemnie zgłosić zaginięcie pieczątki:

    ─ do izby lekarskiej;

    ─ do swojego pracodawcy;

    ─ do NFZ-u, jeżeli ma umowę na wystawienie recept refundowanych lub, jeżeli pracuje w podmiocie  leczniczym, w którym wystawia recepty na leki refundowane;

    ─ na policję.

            3) zamieścić w ogólnopolskiej gazecie krótką informację o zagięciu pieczątki wraz z prośbą o kontakt w przypadku jej znalezienia.

Podejmując ww. działania lekarz powinien, o ile to możliwe, podać wraz z zawiadomieniem przesłanym do tych instytucji stary wzór pieczątki oraz nowy.

Wszystkie wyżej opisane działania nie są bezpośrednio nakazane przez prawo, jednakże mają na celu zabezpieczenie lekarza w przypadku, gdy ktoś posłuży się jego pieczątką do wystawiania fałszywych recept, zwolnień lekarskich oraz innych dokumentów, wymagających podstemplowania przez lekarza.

 

Radosław Tymiński

           

 

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.