09.10
2017

Czy przeglądając dokumentację medyczną pacjent może robić jej zdjęcia?

category Dokumentacja comments dodaj komentarz

  Zagadnienia dotyczące dokumentacji medycznej dość często pojawiają się na moim blogu (ostatnio pisałem o wystawianiu skierowań do szpitala na wszelki wypadek - patrz tutaj). Powody, dla których tak często zajmuję się dokumentacją medyczną są oczywiste: po pierwsze, jest to w praktyce najważniejszy dowód w sprawach sądowych przeciwko lekarzom (zobacz więcej tutaj); po drugie, regulacje dotyczące dokumentacji medycznej zmieniają się niestety dość często. Kilka dni temu jeden z użytkowników mojej strony przesłał do mnie pytanie o to, czy pacjent ma prawo robić zdjęcia dokumentacji medycznej, gdy złożył wniosek o wgląd w dokumentację medyczną, a nie o wykonanie jej fotokopii.
  Odpowiedź na to pytanie, kryje się w znowelizowanej ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Do dnia 10 maja 2017 r. obowiązywał art. 27 pkt 1 ww. ustawy, zgodnie z którym dokumentacja musiała być udostępniana: „do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych”. Przepis ten nie gwarantował pacjentowi innych uprawnień niż wgląd w jego dokumentację medyczną w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych. Niestety regulacja ta została zmieniona ustawą z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie w dniu 11 maja 2017 r. Od tego dnia art. 27 obowiązuje w nowym brzmieniu, które stanowi, że dokumentacja medyczna jest udostępniana: „do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych, z wyłączeniem medycznych czynności ratunkowych, albo w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, z zapewnieniem pacjentowi lub innym uprawnionym organom lub podmiotom możliwości sporządzenia notatek lub zdjęć”.
  Podsumowując, w obecnym stanie prawnym pacjent, składając wniosek o wgląd do dokumentacji medycznej, ma nie tylko zapewnioną prawną możliwość wglądu w tę dokumentację, lecz także ma prawo ją fotografować i sporządzać z niej notatki.

Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżenia prawne.