O mnie

Radek Tyminski

Nazywam się Radosław Tymiński i zajmuję się obroną lekarzy w sprawach sądowych. Wiele osób pyta mnie z jakiego powodu występuję zawsze po stronie lekarzy. Cóż, istnieje wiele powodów, lecz dwa są najważniejsze: pierwszy - uważam, że bardzo często lekarze są niesłusznie pozywani i skarżeni, drugi - moja żona jest lekarzem i dzięki niej doskonale rozumiem wszystkie aspekty wykonywania zawodu lekarza.

Moim zdaniem, bycie dobrym pełnomocnikiem wymaga stałej aktualizacji wiedzy i trenowania wystąpień publicznych. Jeżeli chodzi o to pierwsze, to staram się wiele pisać (wykaz moich publikacji jest dostępny tutaj) i prowadzę tego bloga, odpowiadając na Państwa pytania. Jeżeli chodzi o to drugie, to wykładam prawo medyczne na Akademii Leona Koźmińskiego (dla przyszłych prawników) i na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym (dla przyszłych lekarzy). Staram się też nie odmawiać zaproszeniom na konfernecje dla lekarzy.

Wcześniej doświadczenie zdobywałem pracując w Biurze Analiz Sejmowych (gdzie m.in. doradzałem sejmowej Komisji Zdrowia) i współpracując z samorządami zawodów medycznych.

Publikacje

R. Tymiński, Informacja lekarska w praktyce, Kraków 2012, ss. 134.

Książka poświęcona prawnym aspektom informacji lekarskiej. Obecnie lekarze mają procesy sądowe nie tylko o błąd w sztuce medycznej, lecz także o błąd w prawie. Ten ostatni błąd najczęściej polega na nieprawidłowym poinformowaniu pacjenta, co m.in. skutkuje nieważnością udzielonej przez niego zgody na zabieg medyczny. W książce tej omówiono najważniejsze obowiązki lekarskie związane z informowaniem pacjenta.

Spis treści dostępny tutaj. Książka do nabycia na stronie wydawcy.

R. Tymiński, Odpowiedzialność prawna lekarzy w praktyce.

Wybór orzeczeń Sądu Najwyższego z lat 2000-2012, Kraków 2013, ss. 229. Książka zawiera zbiór najważniejszych orzeczeń Sądu Najwyższego w sprawach medycznych z lat 2000-2012. Każde z orzeczeń przedstawiono w syntetyczny sposób, prezentując najpierw wydarzenie, które stało się podstawą sprawy sądowej, a następnie najważniejsze tezy z uzasadnienia orzeczenia.

Spis treści dostępny jest tutaj. Książka do nabycia na stronie wydawcy.

R. Tymiński, Prawo medyczne. Podręcznik dla lekarzy i studentów wydziałów lekarskich, Warszawa 2014, ss. 160.

Książka ta to syntetyczny podręcznik prawa medycznego, przeznaczony dla lekarzy. W podręczniku omówiono podstawy prawne systemu opieki zdrowotnej, prawa i obowiązki lekarza oraz odpowiedzialność prawną lekarzy. Całości dopełniają liczne przykłady oraz cytaty z orzeczeń sądowych, odnoszących się do poszczególnych zagadnień, poruszanych w książce.

Książka do nabycia na stronie wydawcy.

R. Tymiński i inni, Prawo medyczne w przypadkach, Warszawa 2014, ss. 110.

Książka zawiera zestawienie trudnych sytuacji z praktyki medycznej, które wybrał prof. dr hab. n. med. D. Moczulski, a opracował R. Tymiński. Do każdej z sytuacji dołączono komentarz prawny (R. Tymiński) i psychologicznym (D. Podgórska-Jachnik lub R. Osiński). Książka jest skierowana do lekarzy wszystkich specjalności.

Książka do nabycia na stronie wydawcy.

R. Tymiński, Prawo medyczne. Podręcznik dla lekarzy dentystów i studentów wydziałów lekarsko-dentystycznych, Warszawa 2014, ss. 160.

Książka ta to syntetyczny podręcznik prawa medycznego, przeznaczony dla lekarzy dentystów. W podręczniku omówiono wszystkie zagadnienia prawne, które lekarz dentysta powinien znać. Całości dopełniają liczne przykłady oraz orzeczenia sądowe,  dotyczące spraw lekarzy dentystów.

Książka do nabycia na stronie wydawcy.

R. Tymiński, Prawa i obowiązki lekarza w pytaniach i odpowiedziach, Warszawa 2016, ss. 214.

Książka ta to zbiór pytań i odpowiedzi z uzasadnieniami. Pytania wybrano kierując się kryterium częstości ich zadawania przez lekarzy pytania. W książce są pytania dotyczące różnych kwestii od informowania pacjenta, poprzez ubezpieczenia a kończąc na sprawach sądowych. W książce umieszczono także fragmenty z orzeczeń sądowych poświęconych analizowanym kwestiom w celu pokazania, jak pewne zagadnienia są interpretowane w praktyce sądowej.

Książka do nabycia na stronie wydawcy.

R. Tymiński, J. Mroczek Prawo medyczne w przypadkach - część 2, Warszawa 2017, ss. 88.

Prawo i psychologia – te dwie dziedziny spotykają się na kartach naszej książki. To poradnik dla lekarzy po zawiłościach przepisów i komunikacji. Ma on ułatwić i uprościć postępowanie w sytuacjach, które lekarze często uważają za krytyczne. Zbiór sytuacji zaczerpniętych z życia, przedstawionych z dystansem i przeanalizowanych przez prawnika i psychologa. Seria scenek, które zdarzają się w szpitalach, przychodniach, prywatnych gabinetach.

Książka do nabycia na stronie wydawcy.

P. Daniluk, A. Dąbek, M. Hudzik, R. Tymiński, W. Tymiński, M. Woiński, G. Wrona, I. Wrześniewska-Wal Odpowiedzialność zawodowa lekarzy w praktyce Warszawa 2018, ss. 332.

Odpowiedzialność zawodowa sprawowana przez izby lekarskie jest nieodłącznym elementem wykonywania zawodu lekarza. Celem tej książki jest nazwanie problemów prawnych dotyczących odpowiedzialności zawodowej i wskazanie ich zgodnych z prawem i praktycznych rozwiązań. Mamy nadzieję, że połączenie wiedzy i doświadczenia ekspertów z zakresu prawa medycznego, odpowiedzialności zawodowej, odpowiedzialności karnej i procedury karnej pozwoli osiągnąć założone cele.

Książka do nabycia na stronie wydawcy

Najbliższe wykłady

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżenia prawne.