02.10
2017

Dlaczego wystawianie skierowań do szpitala na wszelki wypadek jest nieprawidłową praktyką?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

  Ostatnio wpłynęło do mnie kilkanaście pytań od lekarzy. Szczególnie cieszy mnie to, że coraz częściej pytają młodzi lekarze. Z uwagi na ilość pytań nie na wszystkie jestem w stanie od razu odpowiedzieć, jednakże staram się robić to systematycznie. Dziś poruszę kwestię, która pojawiła się w jednym z pytań. Jednak z użytkowniczek strony www.prawalekarza.pl zapytała mnie, czy zgodne z prawem jest wystawianie tzw. skierowania warunkowego do szpitala. Chodzi o wystawianie przez lekarzy (przede wszystkim z POZ) skierowań do szpitala „gdyby coś się zadziało”, „jeżeli objawy nie ustąpią” lub po prostu „na wszelki wypadek”. Jakkolwiek praktyka taka nie jest niezgodna z prawem, to uważam, że nie powinno się tak robić z przyczyn sądowych. Poniżej krótkie uzasadnienie.
  Należy zacząć od tego, że zgodnie z wymogami prawnymi (§ 9 ust. 1 rozporządzenia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania) skierowanie musi zawierać m.in. rozpoznanie ustalone przez osobę kierującą oraz datę wystawienia skierowania. Z powyższego wynika, że skierowanie do szpitala jest w sensie prawnym orzeczeniem o stanie zdrowia (w rozumieniu art. 41 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty). Istota tego orzeczenia sprowadza się więc do tego, że w dniu wystawienia skierowania lekarz widzi wskazania do hospitalizacji danego pacjenta.
  W powyższym kontekście wydanie pacjentowi skierowania „na wszelki wypadek” lub "gdy pogorszy się stan zdrowia" dowodzi niekonsekwencji lekarza. Jeżeli bowiem lekarz nie widzi wskazań do hospitalizacji, to nie powinien wydawać skierowania. Jeżeli zaś je widzi, to powinien wydać skierowanie do szpitala. Tym samym w sądzie czy na prokuraturze skierowanie do szpitala jest rozumiane jako przyznanie, że w określonym dniu pacjent miał konkretne wskazania do hospitalizacji.
  Podsumowując, zamiast wydawać pacjentowi warunkowe skierowanie do szpitala należy poinformować pacjenta, że w razie braku poprawy, nasilenia dolegliwości lub dołączenia nowych objawów konieczna jest pilna konsultacja lekarska lub zgłoszenie się do SOR. Informację taką należy oczywiście odnotować w dokumentacji medycznej.


Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżenia prawne.