Nowe możliwości pracy dla lekarzy specjalistów
Zagadnienia ogólne dodaj komentarz
W dniu 5 sierpnia 2015 r. Sejm uchwalił ustawę o opiniodawczych zespołach sądowych specjalistów. Zgodnie z tą ustawą, w sądach okręgowych będą powstawały opiniodawcze zespoły sądowych specjalistów, których zadaniem będzie opiniowanie na zlecenie sądu lub prokuratora w sprawach rodzinnych i opiekuńczych oraz w sprawach nieletnich na podstawie przeprowadzonych badań psychologicznych, pedagogicznych lub lekarskich.
W skład zespołu obligatoryjnie muszą wchodzić: specjaliści w zakresie psychologii, pedagogiki, pediatrii, medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych, psychiatrii oraz psychiatrii dzieci i młodzieży (art. 2 ust. 1). Specjaliści, którzy będą pracować w tych zespołach, zostaną wyłonieni w drodze konkursu (art. 8 ust. 1). Konkurs ogłasza prezes sądu okręgowego w Biuletynie Informacji Publicznej. W zwiazku z tym, jeżeli ktoś myśli o podjęciu pracy w charakterze specjalisty w takim zespole, to powinien śledzić stronę internetową sądu okręgowego (dział BIP lub Biuletyn Informacji Publicznej), w którym zamierza zgłosić się do konkursu.
Warto podkreślić, że członkami zespołów mogą być tylko lekarze posiadający specjalizację w dziedzinie: pediatrii, medycyny rodzinnej, chorób wewnętrznych, psychiatrii lub psychiatrii dzieci i młodzieży (art. 8 ust. 5). Wysokość wynagrodzenia dla specjalisty w takim zespole nie jest jeszcze znana, gdyż ma ją określić Minister Sprawiedliwości w drodze rozporządzenia (art. 13 ust. 3).
Obecnie ustawa czeka na podpis Prezydenta, który musi ją podpisać albo odmówić podpisania (tzw. veto) do dnia 28 sierpnia 2015 r.
Radosław Tymiński