Najczęściej skarżone procedury medyczne
Sprawy sądowe dodaj komentarz
Bardzo często lekarze pytają mnie, które procedury medyczne są najniebezpieczniejsze w znaczeniu: po zabiegach w obrębie jakich narządów lekarze najczęściej trafiają do sądu wraz z roszczeniem pacjenta. To dobre pytania, ponieważ oczywiste jest, że są procedury medyczne mniej lub bardziej ryzykowne. Poniżej przedstawię wyniki ciekawych badań amerykańskich i ich odniesienie do polskich realiów.
W badaniach wykazano, że najczęściej skarżonymi procedurami w zakresie:
- chirurgii plastycznej są laserowe usunięcie włosów oraz zabiegi okolicy twarzy, głowy i szyi (Stratman 2024);
- chirurgii ogólnej jest cholecystostomia (Tjiels 2018);
- ortopedii i traumatologii narządu ruchu najczęściej mają roszczenia pacjenci, u których wykonywano operację bioder oraz kolana (Sauder 2023);
- leczenia niepłodności metodą in vitro są błędy w testach genetycznych i embriologiczne procedury laboratoryjne (Applebaum 2022);
- pediatrii są błędy w podawaniu leków lub szczepień (Raine 2011).
Przekładając te dane na polskie realia należy zauważyć, że nie mamy oficjalnych opracowań na temat najryzykowniejszych procedur. Na podstawie analizy kilkuset spraw mogę jednak powiedzieć, że w moim przekonaniu najryzykowniejsze zabiegi w Polsce to w odniesieniu do:
- chirurgii plastycznej to operacje powiększania biustu oraz operacje okolic twarzy;
- chirurgii ogólnej cholecystostomia;
- ortopedii i traumatologii narządu ruchu najczęściej mają roszczenia pacjenci, u których wykonywano operację bioder;
- pediatrii są błędy w podawaniu leków w lecznictwie szpitalnym.
Niezależnie od ww. kwesti warto pamiętać, że najczęściej skarżoną procedurą medyczną w Polsce jest ... niewykonanie cesarskiego cięcia lub wykonanie go za późno.
Wykonując ww. zabiegi warto pamiętać o tym, że do błędów najczęściej dochodzi z powodu: pośpiechu, rutyny, zlekceważenia danych klinicznych lub wadliwej organizacji pracy.
Radosław Tymiński