Czy na każdą sekcję zwłok dziecka przedstawiciele ustawowi muszą wyrażać zgodę?
Zagadnienia ogólne dodaj komentarz
Ostatnio otrzymałem takie pytanie od jednego z użytkowników mojej strony: „Nie wiemy z jakiej przyczyny zmarło dziecko, a rodzice nie wyrażają zgody na sekcję zwłok. Co mamy robić?”. Pytanie to pokazuje, że w zakresie sekcji zwłok pewne kwestie wymagają wyjaśnienia.
Zanim jednak odpowiem konkretnie na to pytanie to przypomnę, że ustawa o działalności leczniczej rozróżnia dwa rodzaje sekcji zwłok: fakultatywną i obligatoryjną. Sekcja fakultatywna to sytuacja, w której można wykonać sekcję zwłok z jakiejkolwiek przyczyny (np. w sytuacji gdy zgon pewnej osoby nastąpi przed upływem 12 godzin od jej przyjęcia) – sekcja ta w przypadku dzieci jest przeprowadzana za zgodą przedstawiciela ustawowego zmarłego dziecka. Z kolei sekcja obligatoryjna to sytuacja, w której istnieje konieczność wykonania sekcji zwłok, ponieważ tak nakazuje prawo.
Przepisy prawa medycznego nakazują obligatoryjne wykonanie sekcji zwłok w sytuacji, gdy:
- obowiązek taki wynika z przepisów prawa karnego lub postępowania karnego (np. na polecenie prokuratora);
- przyczyny zgonu nie można ustalić w sposób jednoznaczny;
- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny nakazał sekcję zwłok osoby zmarłej, u której rozpoznano lub podejrzewano zakażenie lub chorobę zakaźną.
Odpowiadając zatem na tytułowe pytanie, rodzic może wyrazić zgodę na sekcję fakultatywną i na tego rodzaju sekcję należy pytać go o zgodę. W przypadku sekcji obligatoryjnych rodzic nie musi wyrazić zgody, więc nie trzeba go o taką zgodę pytać tylko należy poinformować o konieczności wykonania sekcji zwłok.
Radosław Tymiński