3 ważne pytania o wewnętrzny system zarządzania jakością
Zagadnienia ogólne dodaj komentarz
- Kto musi mieć wewnętrzny system zarządzania jakością?
Ustawa z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta zobowiązuje wszystkie podmioty wykonujący działalność leczniczą (a więc szpitale, przychodnie, POZ-y, ambulatoria czy gabinety lekarskie), które mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, do posiadania wewnętrznego systemu zarządzania jakością. Oznacza to, że każdy podmiot wykonujący działalność leczniczą, niezależnie od rodzaju działalności (ambulatoryjna, szpitalna, opiekuńczo-lecznicza) czy wielkości (jednoosobowe praktyki lekarskie, szpitale wieloprofilowe) muszą mieć wewnętrzny system zarządzania jakością, o ile mają kontrakt z NFZ.
- Do kiedy należy wdrożyć wewnętrzny system zarzadzania jakością?
Podmioty wykonujące działalność leczniczą musiały wprowadzić i opracować wewnętrzny system zarządzania jakością do dnia 30 czerwca 2024 r.
- Jaki wybrać wewnętrzny system zarządzania jakością?
Przede wszystkim należy pamiętać, że wewnętrzny system zarządzania jakością przygotowuje się indywidualnie pod konkretny podmiot leczniczy z uwzględnieniem jego specyfiki. Prawidłowo zaprojektowany system wdraża rozwiązania służące identyfikacji ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych w konkretnym podmiocie wykonującym działalność leczniczą i zapobiegniu tym zdarzeniom. Z tego powodu w mojej kancelarii, gdy przygotowujemy i wdrażamy wewnętrzne systemy zarządzania jakością, poprzedzamy ich zaprojektowanie i wdrożenie zawsze audytem podmiotu, który pozwala nam dobrać optymalne i indywidualne rozwiązania.
Radosław Tymiński