19.11.2015

Czy podczas wykonywania znieczulenia przez lekarza rezydenta anestezjologii musi być w tej samej sali obecny specjalista anestezjologii?

category Rezydenci comments dodaj komentarz

Problem, dotyczący tego, czy podczas wykonywania znieczulenia przez lekarza rezydenta anestezjologii musi być w tej samej sali obecny specjalista, dotyczy de facto interpretacji pojęć zawartych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie standardów postępowania medycznego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii dla podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

czytaj dalej »

22.08.2015

Czy lekarz bez specjalizacji może wykonać badanie na zlecenie organów prowadzących postępowanie karne?

category Rezydenci comments dodaj komentarz

Ostatnio otrzymałem od lekarzy-rezydentów kilka pytań na temat zakresu ich kompetencji. W pytaniach tych często zwracacie Państwo uwagę na powierzanie lekarzom-rezydentom (lekarzom specjalizującym się) wszystkich możliwych zadań związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (dyżurów, konsultacji, diagnostyki itd.). W związku z tym chciałbym podkreślić, że niezależnie od specjalizacji każdy lekarz ma prawo udzielania świadczeń zdrowotnych, w szczególności: badania stanu zdrowia, rozpoznawania chorób i zapobiegania im, leczenia i rehabilitacji chorych, udzielania porad lekarskich, a także wydawaniu opinii i orzeczeń lekarskich (art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty). Tym samym lekarz bez specjalizacji może udzielać dokładnie tych samych świadczeń zdrowotnych, co lekarz ze specjalizacją, chyba że przepisy prawa wyraźnie zastrzegają, iż dana czynność może być wykonana tylko przez specjalistę.

czytaj dalej »

04.02.2015

Czy lekarz odbywający specjalizację w anestezjologii i intensywnej terapii może samodzielnie dyżurować na OIT i BO?

category Rezydenci comments dodaj komentarz

Ostatnio skierowano do mnie bardzo dobre pytanie, dotyczące tego, czy lekarz odbywający specjalizację w anestezjologii i intensywnej terapii może samodzielnie dyżurować na Oddziale Intensywnej Terapii (dalej: OIT) lub Bloku Operacyjnym (dalej: BO). Pytanie to jest tym bardziej zasadne, że co do zasady lekarze mogą pełnić samodzielne dyżury na różnych oddziałach, nie mając specjalizacji lub ją dopiero zdobywając (więcej patrz: tutaj).

czytaj dalej »

20.10.2014

Czy podmiot leczniczy musi zawrzeć umowę cywilnoprawną o dyżury z lekarzem rezydentem?

category Rezydenci comments dodaj komentarz

  Wśród wielu pytań, które otrzymuję od lekarzy-rezydentów, dość często pojawia się wątek umowy cywilnoprawnej (kontraktu) pomiędzy lekarzem-rezydentem a podmiotem leczniczym, w którym lekarz ten odbywa specjalizację. Najczęściej rezydenci pytają o to, czy muszą odbywać dyżury w ramach umowy o kształcenie specjalizacyjne (będącej w sensie prawnym umową o pracę na czas określony programem rezydentury), czy też powinni zawierać odrębną umowę cywilnoprawną (tzw. kontrakt) na dyżury w ramach podmiotu leczniczego, w którym odbywają specjalizację. Istota pytania sprowadza się zatem do tego, czy wynagrodzenie z umowy o pracę na czas określony programem specjalizacji obejmuje też dyżury wymagane w programie specjalizacji.

czytaj dalej »

15.10.2014

Czy lekarz rezydent może odmówić dyżurowania?

category Rezydenci comments dodaj komentarz

  W kierowanych do mnie e-mailach lekarze bardzo często poruszają problemy związane z dyżurowaniem rezydentów. W najbliższych miesiącach postaram się sukcesywnie odpowiadać na pytania dotyczące tego problemu. Dziś chciałbym zacząć od kwestii podstawowej, a mianowicie tego, czy rezydent może odmówić pełnienia dyżurów medycznych.

czytaj dalej »

18.04.2014

Czy rezydent może samodzielnie wykonać zabieg operacyjny?

category Rezydenci comments dodaj komentarz

Ostatnio trafiło do mnie kilka pytań dotyczących tego, czy rezydent (lekarz podczas specjalizacji) może samodzielnie wykonać zabieg operacyjny. W praktyce, jak wynika z otrzymywanych przeze mnie e-mail, jest różnie. Tymczasem regulujące to zagadnienie przepisy ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634 ze zm.) są w tej sprawie jednoznaczne.

czytaj dalej »

12starsze ›

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.