21.05
2018

Czy można dokonywać inseminacji w dawstwie partnerskim w każdym gabinecie ginekologicznym?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

  Pytanie o to, czy można dokonywać inseminacji w dawstwie partnerskim w każdym gabinecie ginekologicznym, otrzymałem ostatnio od jednego z użytkowników mojej strony. Lekarz ten zwrócił uwagę na to, że zabieg ten nie jest zbytnio skomplikowany i jest „w zasadzie możliwy do wykonania w każdym gabinecie ginekologicznym, który dysponuje odpowiednim sprzętem i aparatem usg”. Poniżej przedstawiam odpowiedź na przesłane pytanie.
  Przede wszystkim należy zacząć od tego, że inseminacja jest jedną z procedur medycznie wspomaganej prokreacji (art. 2 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności), ponieważ polega na pobraniu plemników od dawcy i podaniu ich bezpośrednio do jamy macicy. Zgodnie z przepisami przywołanej ustawy, procedury medycznie wspomaganej prokreacji, a więc również i inseminacje, mogą być prowadzone wyłącznie w dwóch podmiotach: ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji lub centrum leczenia niepłodności. Od tej zasady wprowadzono jeden wyjątek w art. 44 ust. 2 ustawy o leczeniu niepłodności. Przywołany przepis brzmi: „Postępowanie z komórkami rozrodczymi i zarodkami w celu przeprowadzenia procedury medycznie wspomaganej prokreacji polegające na pobieraniu komórek rozrodczych od dawców w dawstwie partnerskim w celu bezpośredniego użycia może być prowadzone w innym niż ośrodek medycznie wspomaganej prokreacji podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne”. Z cytowanego przepisu wynika więc, że w sytuacji dawstwa partnerskiego (a więc dawstwa pomiędzy małżonkami lub konkubentami) pobranie komórek rozrodczych w celu bezpośredniego użycia może być przeprowadzone w podmiocie leczniczym, który wykonuje działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne. W świetle zaś art. 8 i 9 ustawy z dnia15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej nie ulega wątpliwości, że stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne są udzielane w szpitalach i podmiotach innych niż szpitale (np. hospicjach), w których przebywają pacjenci, wymagający udzielania całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych w odpowiednio urządzonych, stałych pomieszczeniach.
  Wracając do pytania o inseminację w dawstwie partnerskim w gabinecie ginekologicznym, należy zauważyć, że z interpretacji przepisów wynika więc, iż inseminacja w dawstwie partnerskim w gabinecie ginekologicznym będzie dopuszczalna prawnie tylko w sytuacji, gdy gabinet ten znajduje się:
1) w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji lub centrum leczenia niepłodności;
2) na terenie szpitala lub;
3) na terenie podmiotu leczniczego, udzielającego całodobowych i stacjonarnych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne.
  Podsumowując, pomimo, że zabieg inseminacji jest prosty, ustawa o leczeniu niepłodności nie zezwala na jego wykonywanie w każdym gabinecie ginekologicznym.


Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżenia prawne.