10.12
2018

Czy lekarz-rezydent może zostać zmuszony w tym samym czasie do pełnienia dyżuru na dwóch oddziałach?

category Rezydenci comments dodaj komentarz

  Przed kilkoma dniami otrzymałem e-mail od jednej z użytkowniczek mojej strony, która pisała tak: „Ze względu braki kadrowe na oddziale neonatologicznym postawiono przed nami sytuacje, w której lekarz-rezydent z oddziału pediatrycznego, obecny na dyżurze, będzie w tym samym czasie rozpisany do dyżuru na neonatologii. Oznacza to, że będzie więc na dwóch oddziałach. Czy sytuacja ta jest zgodna z prawem?”. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo ważna, ponieważ z moich własnych statystyk wynika, że rezydenci coraz częściej mają sprawy sądowe.
  Przed odpowiedzią na to pytanie, należy przypomnieć, że zgodnie z przepisami ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty rezydenci muszą w trakcie specjalizacji odbywać dyżury medyczne (art. 16f ust. 3 pkt h), o ile nie pracują w systemie zmianowym lub w równoważnym czasie pracy. Jednakże ustawa precyzuje, że muszą to być dyżury „określone w programie danej specjalizacji”. Analizując programy specjalizacji (aktualizacja 2018) można stwierdzić, że nie zawsze precyzują one wymagania ustawowe. Niekiedy przewidują one dwa rodzaje dyżurów: towarzyszące oraz samodzielne (po dopuszczeniu przez kierownika specjalizacji lub kierownika stażu), jak również stwierdzają, że lekarz (w ramach specjalizacji) „pełni dyżury na oddziale, w którym odbywa staż” (pediatria, urologia, choroby wewnętrzne). W innych przypadkach określono jedynie, że dyżur pełni się na oddziale, na którym odbywa się staż (reumatologia). Niekiedy zaś w ogóle nie odnoszą się szerzej do problemu dyżurowania, choć wskazują, że lekarz musi odbywać dyżury (położnictwo i ginekologia, chirurgia ogólna). Wreszcie są specjalizacje, w których w ogóle nie przewidziano dyżurowania lekarza (medycyna rodzinna).
  Odpowiadając na zadane pytanie: możliwość skierowania lekarza do dyżuru na innym oddziale zależy od tego, czy program specjalizacji umożliwia to. Jeżeli w programie specjalizacji:
    nie przewidziano w ogóle dyżurowania (medycyna rodzinna), to moim zdaniem nie ma możliwości zobowiązania lekarza do dyżuru;
    napisano, że: „lekarz pełni dyżury na oddziale, w którym odbywa staż”, to nie ma możliwości zobowiązania go do dyżurowania na innym oddziale niż odbywa staż;
    przewidziano dyżury, lecz nie wprowadzono zastrzeżeń co do rodzaju oddziału, to można zobowiązać lekarza do dyżurowania na różnych oddziałach.


Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżenia prawne.