22.05.2020

Czy lekarz POZ ma obowiązek zlecić badania potrzebne przed operacją pacjenta w szpitalu z kontraktem z NFZ?

category ZUS, NFZ, recepty i refundacja comments dodaj komentarz

  W związku z prowadzoną przez moją kancelarię akcją udzielania bezpłatnych porad wszystkim lekarzom zaangażowanym w zwalczanie COVID-19 otrzymuję wiele pytań, na które regularnie odpowiadam. Niemniej otrzymuję też pytania niezwiązane z COVID-19, na które warto odpowiedzieć. Dziś pytanie od jednego z lekarzy, który pisze: „słyszałem od kolegi, że lekarz POZ nie ma obowiązku zlecać badań potrzebnych przed operacją pacjenta w szpitalu publicznym. Czy to prawda? Mam w miesiącu kilku takich pacjentów, którzy zostali poinformowani w szpitalu, że to lekarz POZ powinien im zlecić niezbędne badania (np. układ krzepnięcia, morfologia krwi z płytkami, anty Hbs, anty HCV). Kto ma rację?”.
  Odpowiedź na to pytanie jest kryje się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zgodnie z § 8 ust. 1 ww. rozporządzenia: „Świadczeniodawca [tj. podmiot udzielający danego rodzaju świadczeń opieki zdrowotnej] zapewnia udzielanie świadczeń w sposób kompleksowy obejmujący wykonanie niezbędnych badań, w tym badań laboratoryjnych i diagnostyki obrazowej, oraz procedur medycznych związanych z udzielaniem tych świadczeń”. Przepis ten został uszczegółowiony w § 12 ust. 7 ww. rozporządzenia w ten sposób, że precyzyjnie wskazano, iż: „W przypadku skierowania pacjenta do szpitala, w szczególności do planowego leczenia operacyjnego, szpital wykonuje konieczne dla leczenia w szpitalu badania diagnostyczne i konsultacje”.
  Podsumowując, lekarz POZ nie ma obowiązku zlecać badań potrzebnych przed operacją pacjenta w szpitalu, który ma kontrakt z NFZ. Obowiązek ten obciąża szpital.


Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżeń prawnych.