24.11
2013

Czy lekarz musi informować o działaniach niepożądanych przepisanych leków?

category Zgoda i informowanie comments dodaj komentarz

Tak. Dla każdego lekarza jest oczywiste, że leki mają działania niepożądane, które są opisane w ulotce dołączonej do leku. Równocześnie lekarze mają świadomość istnienia efektu nocebo – jeżeli pacjent wie, że może wystąpić dane działanie niepożądane, to przeważnie ono u niego wystąpi. Z tych powodów najczęściej nie informują pacjentów o działaniach niepożądanych leków.

Tymczasem, zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634 ze zm.), lekarze mają obowiązek informować o konsekwencjach zastosowania zaproponowanego leczenia. Oznacza to, że przepisując pacjentowi dany lek, lekarz ma obowiązek wskazania mu jego działań niepożądanych. Nie oznacza to, że trzeba wymieniać całą „litanię” tych działań, wystarczy wskazanie kilku z nich, w szczególności tych najczęstszych oraz najpoważniejszych. Oczywiście udzielenie informacji należy odnotować w dokumentacji medycznej, na przykład w ten sposób: „Zaproponowano lek [nazwa]. Pacjenta poinformowano o możliwości wystąpienia [tu wpisujemy 3-4 działania niepożądane]”.

Tego rodzaju informacja jest szczególnie ważna przy przepisaniu leków, które:

─ mają wpływ na sprawność psycho-ruchową (np. powodują zaburzenia koncentracji, zawroty głowy, zaburzenia równowagi);

─ mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami;                                                              

─ wymagają przestrzegania określonego reżimu leczniczego;

─ mogą nasilać w pierwszym etapie leczenia niektóre groźne objawy;

─ są długotrwale stosowane, co powoduje wzrost ryzyka wystąpienia działań niepożądanych.

 

Radosław Tymiński

Komentarze

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżenia prawne.