25.11
2013

Kilka kwestii związanych ze szczepieniami (na podstawie pytań użytkowników)

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Czy szczepienie należy zawsze poprzedzić badaniem pacjenta?

             Tak. Zasady przeprowadzania szczepień ochronnych zostały uregulowane w ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U.234.1570 ze zm., dalej: ustawa o chorobach zakaźnych). Zgodnie z przepisami tej ustawy, wykonanie obowiązkowego szczepienia ochronnego musi być poprzedzone lekarskim badaniem kwalifikacyjnym w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia (art. 17 ust. 2 ustawy o chorobach zakaźnych), zaś lekarz po wykonaniu tego badania ma obowiązek wydać zaświadczenie ze wskazaniem daty i godziny przeprowadzonego badania (art. 17 ust. 4 ustawy o chorobach zakaźnych).

czytaj dalej »

25.11
2013

Kim jest osoba bliska dla pacjenta w rozumieniu prawa?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Przepisy ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 ze zm., dalej: u.p.p.) definiują pojęcie „osoby bliskiej” uznając, że jest nią małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciel ustawowy, osoba pozostająca we wspólnym pożyciu lub osoba wskazana przez pacjenta (art. 3 ust. 1 pkt 2 u.p.p.).

czytaj dalej »

25.11
2013

Kiedy lekarz może odmówić leczenia pacjenta?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Zagadnienie odstąpienia od leczenia lub odmowy podjęcia leczenia pacjenta jest regulowane w art. 38 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 136, poz. 857 ze zm., dalej: u.z.l.). Należy bowiem zwrócić uwagę, ze przepis rozróżnia: niepodjęcie leczenia oraz odstąpienie od podjętego leczenia pacjenta (art. 38 ust. 1 u.z.l.). Z art. 38 ust. 1 u.z.l. wynika, że lekarz może nie podjąć leczenia lub odstąpić od leczenia pacjenta zawsze, o ile:

czytaj dalej »

25.11
2013

Jak lekarz może realizować obowiązek doskonalenia zawodowego?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

 Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U.2011.277.1634 ze zm.), lekarz ma prawo i obowiązek doskonalenia zawodowego w różnych formach kształcenia podyplomowego. Konkretne czynności, przez które lekarz realizuje obowiązek doskonalenia zawodowego zostały wskazane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 października 2004 r. w sprawie sposobów dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U.231.2326 ze zm.), zgodnie z którym lekarz dopełnia obowiązku kształcenia podyplomowego m.in. poprzez:

czytaj dalej »

25.11
2013

Czy prawo określa zasady zlecania pielęgniarkom wykonanie określonych czynności?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Tak, zasady wykonywania zleceń lekarskich przez pielęgniarki i położne określa ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U.2011.174.1039 ze zm., dalej: u.z.p.p.). Przepisy tej ustawy przewidują, że zlecenie to szczególne uprawnienie lekarza, które polega na tym, iż może on wydać wiążące dla pielęgniarki lub położnej polecenie, dotyczące diagnostyki, leczenia i rehabilitacji pacjenta (art. 4 ust. 1 pkt 5 i art. 5 ust. 1 pkt 8 u.z.p.p.). W świetle prawa można rozróżnić dwa rodzaje zleceń: „zwyczajne” (w każdej sytuacji medycznej z wyjątkiem stanu nagłego) oraz „nadzwyczajne” (w stanie nagłym, tj. w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego).

czytaj dalej »

25.11
2013

Czy lekarz może wydać przez telefon zlecenie pielęgniarce?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 174, poz. 1039, dalej: u.z.p.p.), wykonywanie zawodu pielęgniarki polega m.in. na „realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji”. Niemniej, w myśl art. 15 ust. 1 u.z.p.p., pielęgniarki muszą wykonywać jedynie zlecenia lekarskie „zapisane w dokumentacji medycznej”, przy czym obowiązek zapisywania zleceń „nie dotyczy zleceń wykonywanych w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego” (art. 15 ust. 2 u.z.p.p.).

czytaj dalej »

25.11
2013

Czy można robić specjalizacje z wolontariatu?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Ostatnio kilka osób zwróciło się do mnie z – de facto smutnym – pytaniem, czy można robić specjalizację w ramach wolontariatu. Odpowiadając: nie ma przeszkód prawnych. Niemniej należy podkreślić, że zawarcie porozumienia wolontariacie (potocznie: umowy o wolontariat) z akredytowanym ośrodkiem do szkolenia specjalizacyjnego nie oznacza, iż lekarz realizuje szkolenie specjalizacyjne. O tym, czy dane porozumienie o wolontariacie umożliwia realizację programu specjalizacji decyduje jego treść.

czytaj dalej »

25.11
2013

Czy lekarz p.o.z. może odmówić wypisania skierowania na badania, pomimo zażądania tego przez pacjenta?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Zasadniczo tak. Podstawowa opieka zdrowotna jest realizowana przez lekarzy, którzy zawarli z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej albo którzy są zatrudnieni lub wykonują zawód u świadczeniodawcy, z którym Fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej.

czytaj dalej »

25.11
2013

Czy lekarz może odmówić wypisania środków antykoncepcyjnych?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Tak. Zgodnie z art. 39 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 136, poz. 857 ze zm., dalej: u.z.l.), „Lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30, z tym że ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub winnym zakładzie opieki zdrowotnej podmiocie leczniczym oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej. Lekarz wykonujący swój zawód na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby ma ponadto obowiązek uprzedniego powiadomienia na piśmie przełożonego”. Z przywołanego przepisu wynika prawo lekarza do odmowy udzielenia każdego świadczenia zdrowotnego niezgodnego z jego sumieniem, o ile:

czytaj dalej »

25.11
2013

Czy lekarz ma prawo odmówić pacjentowi wypisania zwolnienia?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Tak. Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm., dalej: u.ś.p.c.) stanowi, że  Zakład Ubezpieczeń Społecznych upoważnia do wystawiania zaświadczeń lekarskich (tzw. zwolnień) lekarza lub lekarza dentystę „po złożeniu przez niego pisemnego oświadczenia, że zobowiązuje się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy” (art. 54 ust. 1 u.ś.p.c.).

czytaj dalej »

25.11
2013

Czy lekarz ma obowiązek zwołania konsylium na żądanie pacjenta?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Nie. Zagadnienia związane ze zwoływaniem konsylium lekarskiego są regulowane w dwóch ustawach: z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634 ze zm., dalej u.z.l.) oraz z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 ze zm., dalej: u.p.p. albo ustawa o prawach pacjenta).

czytaj dalej »

25.11
2013

Co to są zdarzenia medyczne?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

 

W dniu 1 stycznia 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 113, poz. 660), która znowelizowała ustawę z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 ze zm., dalej: u.p.p.) i wprowadziła do jej treści pojęcie „zdarzenia medycznego”.

czytaj dalej »

25.11
2013

Co to jest błąd lekarski?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Często w różnego rodzaju publikacjach pojawia się zagadnienie błędu lekarskiego (zwanego także błędem w sztuce czy błędem medycznym). Nie zawsze jednak wszyscy uświadamiają sobie, że pojęcie błędu lekarskiego obejmuje także inne przypadki niż tylko błąd w sztuce. Najogólniej rzecz ujmując, w praktyce występuje 4 rodzajów błędów lekarskich. Są to:

czytaj dalej »

1234starsze ›

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżenia prawne.