25.11
2013

Dlaczego lekarzy łatwo pozwać? Analiza subiektywna.

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

Niestety zawarta w pytaniu teza (że lekarzy łatwo pozwać) jest prawdziwa. Pomagając lekarzom już od kilku lat w sprawach sądowych, mogę przedstawić kilka subiektywnie ocenionych powodów, które sprawiają, że lekarze są stosunkowo łatwymi ofiarami różnego rodzaju pozwów lub zarzutów. Każdy z tych powodów może występować osobno, najczęściej występują one jednak razem w rożnych kombinacjach.

czytaj dalej »

25.11
2013

O co pacjenci skażą lekarzy?

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

W środowisku medycznym pokutuje przekonanie, że pacjenci pozywają (skarżą) lekarzy tylko wtedy, gdy zostanie popełniony wielki błąd medyczny. Zajmując się od 8 lat odpowiedzialnością prawną lekarzy zauważyłem, że wiele spraw nie ma wielkiego ciężaru gatunkowego. Równocześnie można zaobserwować, że pewne problemy powtarzają się. Poniżej przedstawiam 7 najczęstszych problemów, na podstawie spraw którymi się zajmowałem, oraz 7 najbardziej absurdalnych spraw, w których miałem okazję pomagać lekarzom. Poniższe zestawienia są więc całkowicie subiektywne.

czytaj dalej »

25.11
2013

Lekarz niedostosowany

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

Janusz (imiona i niektóre okoliczności spraw zostały zmienione), 47 lat, ma specjalizację z medycyny ratunkowej i jeździł w karetce. Raz pojechał do pacjenta, który doznał urazu kręgosłupa na nartach. Człowiek ten był nietrzeźwy i odmówił udania się do szpitala. Po kilku dniach przywieziono go do szpitala z zupełnym porażeniem kończyn dolnych. Pacjent ten oskarżył Janusza o niewystarczające poinformowanie go o ryzyku odmowy udania się do szpitala i zażądał 2 mln złotych odszkodowania. Po trzech latach procesu sąd oddalił roszczenia pacjenta, uznając że informacja udzielona przez Janusza i odnotowana w dokumentacji medycznej była wystarczająca.

czytaj dalej »

123starsze ›

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżenia prawne.