22.06
2016

Czy można pozwać pacjenta za bezzasadną skargę na lekarza do izb lekarskich?

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

  Bardzo często lekarze lekarz zwracają się do mnie z pytaniem, czy można pozwać pacjenta za bezzasadną skargę do izb lekarskich. Przyczyna tego typu pytań jest oczywista – wiele sprawach zgłaszanych do izb lekarskich jest bezpodstawnych i powoduje u lekarzy jedynie stres i stratę czasu oraz pieniędzy, spowodowane koniecznością bronienia się w izbach.

czytaj dalej »

11.05
2016

Ile kosztuje błąd lekarski ginekologa, ortopedy i chirurga?

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

Ostatnio wiele osób zwróciło się do mnie z pytaniami dotyczącymi wyceny konkretnych błędów. Jakkolwiek trudno generalizować, bo każda sprawa jest inna a wysokość odszkodowania zależy od okoliczności sprawy, to jednak warto mieć świadomość jakie kwoty realnie dostają pacjenci w sytuacji, gdy lekarzowi zostanie udowodniony błąd w sztuce. Sprawy, ułożone według trzech najczęściej skarżonych specjalizacji, wskazują przedmiot procesu (rok) oraz kwotę odszkodowania.

czytaj dalej »

07.03
2016

Jak zapobiegać pozwom?

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

Wielu lekarzy zwraca się do mnie z pytanie, czy można zapobiegać pozwom. Uważam, że tak. Jak trafnie zauważył jeden z lekarzy, komentując wywiad ze mną (tutaj): „Ważnym aspektem jest komunikacja pacjent-lekarz. Na jednej z konferencji usłyszałem takie zdanie (prelegent z USA): pacjenci pozywają lekarzy nie dlatego, że ci popełniają błędy ale dlatego, że lekarze często okazują się dupkami. Doświadczeni lekarze po 45 r.z. często gęsto nie dopuszczają do dialogu z pacjentem, traktując go jak półgłówka”.

czytaj dalej »

29.02
2016

Kiedy sąd nakłada na lekarza zakaz wykonywania zawodu?

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

Lekarzy, którzy mają sprawę sądową, bardzo często interesuje to, kiedy sąd może nałożyć na nich karę (w postępowaniu z zakresu odpowiedzialności zawodowej) lub środek karny (w postępowaniu karnym) w postaci zakazu wykonywania zawodu. Jest to kwestia, którą uregulowano w art. 41 § 1 Kodeksu karnego (mającym zastosowanie do odpowiedzialności karnej i zawodowej), zgodnie którym: „Sąd może orzec zakaz zajmowania określonego stanowiska albo wykonywania określonego zawodu, jeżeli sprawca nadużył przy popełnieniu przestępstwa stanowiska lub wykonywanego zawodu albo okazał, że dalsze zajmowanie stanowiska lub wykonywanie zawodu zagraża istotnym dobrom chronionym prawem”.

czytaj dalej »

20.02
2016

Przykłady złych linii obrony, przyjmowanych często przez lekarzy

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

Podpisując z lekarzem umowę na pomaganie mu w danej sprawie sądowej, zawsze zobowiązuję się do zaproponowania lekarzowi linii obrony, czyli pewnej taktyki procesowej, zmierzającej do uzyskania korzystnego dla lekarza rozstrzygnięcia. Oczywiście wybór linii obrony nie oznacza, że lekarz jest winny, chodzi po prostu o optymalny dobór argumentów. Jeżeli jest taka możliwość, to wskazuję różne argumenty, którymi możemy się posłużyć, i je omawiam z lekarzem, analizując ich plusy i minusy. Ostatecznie to lekarz decyduje, które argumenty mają paść. Niekiedy zgłaszają się do mnie lekarze i ich obrońcy, którzy proszą skonsultowanie prawidłowości wybranych przez nich linii obrony. W wielu sprawach pojawia się tendencja do przyjmowania linii obrony, która z założenia nie będzie skuteczna. Poniżej kilka refleksji na trzy najczęstsze błędy w kwestii linii obrony.

czytaj dalej »

19.06
2015

Jak niewinny lekarz może się pogrążyć?

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

Bardzo często w e-mailach do mnie zwracacie Państwo uwagę na zjawisko bezzasadnego pozywania (oskarżania) lekarzy. Oczywiście macie Państwo rację, sam bronię lekarzy w wielu sprawach, które są dla mnie oczywiście niesłuszne. Chciałbym jednak zamieścić poniżej kilka przykładów świadczących o tym, że całkowicie niewinny lekarz poprzez własne niedopatrzenie albo podjęcie nieprzemyślanych działań może sam siebie pogrążyć.

czytaj dalej »

22.04
2015

Sprawa sądowa z powodu nieporozumień komunikacyjnych

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

Coraz częściej spotykam się ze sprawami przeciwko lekarzom, które zaczęły się z powodu trudności komunikacyjnych pomiędzy lekarzem a pacjentem albo pomiędzy samymi lekarzami. W badaniach japońskich uczonych stwierdzono, że 40% sporów prawnych pomiędzy lekarzami a pacjentami było skutkiem nieporozumień, a nie błędów medycznych. Z kolei badacze amerykańscy policzyli, że nieprawidłowa komunikacja jest przyczyną prawie 20% błędów medycznych (w szczególności w pracy zespołowej). Poniżej podam kilka przykładów tego rodzaju sytuacji, oddając ich ocenę Szanownym Użytkownikom tej strony.

czytaj dalej »

25.03
2015

Jak lekarz powinien bronić się w sprawie sądowej?

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

Ostatnio otrzymałem kilka e-maili, w których zwracacie się Państwo o podpowiedź jak się bronić w sprawie sądowej karnej, cywilnej lub zawodowej. Na początku chciałbym zastrzec, że przede wszystkim sugeruję skorzystanie z pomocy profesjonalnego obrońcy, specjalizującego się w prawie medycznym. Uważam – kolokwialnie rzecz ujmując – że jeżeli ktoś ma cukrzycę, to nie powinien ani sam się leczyć, ani korzystać z pomocy (nawet najlepszego) ortopedy, tylko powinien udać się do diabetologa. Niezależnie od tego warto pamiętać o kilku zasadach, które mogą pomóc lekarzowi w każdej sprawie sądowej.

czytaj dalej »

10.03
2015

Czy w postępowaniu cywilnym lekarz jest zwolniony z tajemnicy zawodowej?

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

Kilka dni temu dostałem bardzo ciekawe pytanie od jednego z użytkowników mojej strony, dotyczące tego, czy lekarz w postępowaniu cywilnym jest zwolniony od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej. Odpowiedź na to pytanie jest – wobec narastającej liczby pozwów przeciwko lekarzom – bardzo ważna i niestety nie jest oczywista. Najkrócej rzecz ujmując: lekarz-pozwany tak, a lekarz-świadek nie.

czytaj dalej »

16.02
2015

Jak często pacjenci skarżą się na lekarzy do izb lekarskich?

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

  Coraz częściej obserwuję praktykę kierowania przez pacjentów skargi na lekarza do izby lekarskiej przed wniesieniem pozwu do sądu cywilnego. Przyczyną tego zjawiska jest to, że rzecznicy odpowiedzialności zawodowej nie tylko zgromadzą potrzebne dowody (np. ściągną dokumentację medyczną ze szpitali, przesłuchają świadków, zasięgną opinii biegłego), lecz także wskażą wszystkie niedociągnięcia lekarza w postanowieniu o przedstawieniu zarzutów albo w postanowieniu o umorzeniu postępowania. Powoduje to, że zgłoszenie sprawy najpierw do izb lekarskich skutkuje dla pełnomocnika pacjenta znaczną oszczędnością pracy i czasu.

czytaj dalej »

09.12
2014

Czy do sądu lekarskiego warto iść z prawnikiem?

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

  Ostatnio w kilku rozmowach lekarze pytali mnie, czy do sądu lekarskiego warto iść z prawnikiem. Decyzja o skorzystaniu z usług prawnika w sądzie lekarskim jest bardzo istotna, gdyż może mieć daleko idące konsekwencje. Nie jest to wszakże decyzja prosta, ponieważ niekiedy sami sędziowie sądu lekarskiego sugerują, że warto wziąć na obrońcę innego lekarza, a nie prawnika.

czytaj dalej »

24.08
2014

Dlaczego lekarze płacą coraz wyższe odszkodowania?

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

Ostatnio otrzymałem bardzo ciekawe pytanie związane z odpowiedzialnością prawną lekarzy. Jedne z użytkowników mojej strony zwrócił uwagę, że sumy odszkodowań i zadośćuczynień (dalej: odszkodowań) zasądzane na rzecz pacjentów przez sądy gwałtownie rosną, podczas gdy w innych dziedzinach prawa panuje względna stabilizacja otrzymywanych przez pozywających odszkodowań (np. w sprawach z tytułu wypadków komunikacyjnych).

czytaj dalej »

25.05
2014

Sekcja zwłok pomaga zapobiegać nieusprawiedliwionym roszczeniom rodzin pacjentów

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

Bardzo często wygląda to tak: rodzina zmarłego pacjenta nie zgadza się na wykonanie sekcji zwłok, więc lekarz dla świętego spokoju wpisuje do dokumentacji medycznej jakąś przyczynę zgonu i uważa, że sprawa jest załatwiona. Tymczasem jest wręcz odwrotnie: rodzina pozywa szpital oraz lekarza i zaczyna od tego, że nie wykonano sekcji zwłok. Na procesie rodzina zeznaje, że prosiła lekarza i przeprowadzenie sekcji zwłok, lecz lekarze tego nie zrobili po to, żeby ukryć błąd lekarski. W takiej sytuacji zaczyna się analizowanie, czy określona w dokumentacji medycznej przyczyna zgonu mogła być przez lekarza w danej sytuacji jednoznacznie stwierdzona. Jeżeli biegli wskażą, że nie, to mamy już pierwszą przesłankę obciążającą lekarza – niewykonanie sekcji zwłok wtedy, gdy było to konieczne.

czytaj dalej »

01.05
2014

Jakie sprawy najczęściej mają lekarze (w zależności od specjalizacji)?

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

Ostatnio trafiły do mnie pytania, jakiego rodzaju sprawy sądowe najczęściej mają lekarze ze względu na wykonywaną specjalizację. Poniżej podaję problematykę spraw, które najczęściej dotyczą lekarzy z uwzględnieniem ich specjalizacji. Niniejsze zestawienie jest częściowo subiektywne, gdyż bazuje na moim doświadczeniu oraz na informacjach zawartych w bazach orzeczeń sądów powszechnych. W zestawieniu uwzględniłem tylko te specjalizacje, które są najczęściej pozywane.

czytaj dalej »

123

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżenia prawne.