30.06
2014

Konflikt między rodzicami a dokumentacja medyczna

category Dokumentacja comments dodaj komentarz

W jednym z e-mail, które niedawno otrzymałem, poruszono następujące zagadnienie: „Do mojej przychodni jest zapisana rodzina, w której rodzice się rozwodzą. W związku z tym często zdarza się sytuacja, że matka kseruje dokumentację, a za chwilę ojciec żąda od nas ponownie ksera dokumentacji. Czy mamy obowiązek wydawania tej samej dokumentacji im obojgu? Czy mogą żądać od nas dokumentacji medycznej po każdej wizycie? Ostatnio zaś matka (z innej rodziny) złożyła pisemne oświadczenie o zakazie udostępnienia dokumentacji medycznej ojcu, z którym się rozwiodła. Jaka jest wartość prawna tego oświadczenia?”.

czytaj dalej »

30.05
2014

Jeden dyżurny na dwa oddziały

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

Ostatnio otrzymałem następujące pytanie: „W szpitalu w którym pracuję, dotychczas mój odział zapewniał lekarza dyżurującego w SOR oraz drugiego, który dyżurował w tym samym czasie w oddziale. W związku z brakami kadrowymi nie można wykluczyć, że będziemy zmuszani do pracy w dwóch miejscach jednocześnie”. Czy to zgodne z prawem?

czytaj dalej »

25.05
2014

Sekcja zwłok pomaga zapobiegać nieusprawiedliwionym roszczeniom rodzin pacjentów

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

Bardzo często wygląda to tak: rodzina zmarłego pacjenta nie zgadza się na wykonanie sekcji zwłok, więc lekarz dla świętego spokoju wpisuje do dokumentacji medycznej jakąś przyczynę zgonu i uważa, że sprawa jest załatwiona. Tymczasem jest wręcz odwrotnie: rodzina pozywa szpital oraz lekarza i zaczyna od tego, że nie wykonano sekcji zwłok. Na procesie rodzina zeznaje, że prosiła lekarza i przeprowadzenie sekcji zwłok, lecz lekarze tego nie zrobili po to, żeby ukryć błąd lekarski. W takiej sytuacji zaczyna się analizowanie, czy określona w dokumentacji medycznej przyczyna zgonu mogła być przez lekarza w danej sytuacji jednoznacznie stwierdzona. Jeżeli biegli wskażą, że nie, to mamy już pierwszą przesłankę obciążającą lekarza – niewykonanie sekcji zwłok wtedy, gdy było to konieczne.

czytaj dalej »

01.05
2014

Jakie sprawy najczęściej mają lekarze (w zależności od specjalizacji)?

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

Ostatnio trafiły do mnie pytania, jakiego rodzaju sprawy sądowe najczęściej mają lekarze ze względu na wykonywaną specjalizację. Poniżej podaję problematykę spraw, które najczęściej dotyczą lekarzy z uwzględnieniem ich specjalizacji. Niniejsze zestawienie jest częściowo subiektywne, gdyż bazuje na moim doświadczeniu oraz na informacjach zawartych w bazach orzeczeń sądów powszechnych. W zestawieniu uwzględniłem tylko te specjalizacje, które są najczęściej pozywane.

czytaj dalej »

26.04
2014

Na ile się ubezpieczyć?

category Zagadnienia ogólne comments dodaj komentarz

Bardzo często lekarze różnych specjalności zwracają się do mnie z pytaniem na jaką sumę powinni się ubezpieczyć. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż obowiązkowe ubezpieczenie lekarzy w przypadku większości specjalizacji lekarskich nie wystarcza. Przypomnę: obowiązkowe ubezpieczenie powinno wynosić co najmniej 75 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia oraz 350 000 euro w odniesieniu do wszystkich zdarzeń.

czytaj dalej »

18.04
2014

Czy rezydent może samodzielnie wykonać zabieg operacyjny?

category Rezydenci comments dodaj komentarz

Ostatnio trafiło do mnie kilka pytań dotyczących tego, czy rezydent (lekarz podczas specjalizacji) może samodzielnie wykonać zabieg operacyjny. W praktyce, jak wynika z otrzymywanych przeze mnie e-mail, jest różnie. Tymczasem regulujące to zagadnienie przepisy ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634 ze zm.) są w tej sprawie jednoznaczne.

czytaj dalej »

07.04
2014

Kiedy lekarz wygrywa w sądzie?

category Sprawy sądowe comments dodaj komentarz

Bardzo często pytacie mnie Państwo o przykłady orzeczeń, w których lekarze wygrali z pacjentami. Poniżej podaję więc kilka orzeczeń, które zakończyły się oddaleniem roszczeń pacjentów, wraz z krótkim uzasadnieniem powodów, dla których sąd przyznał rację lekarzowi.

czytaj dalej »

21.03
2014

Jak załatwić lekarza?

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

Nie ulega wątpliwości, że pacjenci są coraz sprytniejsi, a stosowane przez nich metody złapania lekarza na jakimś błędzie coraz wymyślniejsze. Ostatnio zaobserwowałem, że pacjenci i ich prawnicy wzbogacili swój arsenał środków o kolejny sposób wykorzystania ludzkiego odruchu u lekarza. Metodę tę nazwałem „na zatroskaną córkę”.

czytaj dalej »

19.03
2014

Choroba zagrażająca życiu innych osób a tajemnica lekarska

category Odpowiedzialność comments dodaj komentarz

Po artykule Rozpoznanie choroby a tajemnica lekarska trafiły do mnie dwa pytania, dotyczące obowiązków związanych z rozpoznaniem groźnej choroby. Jeden z użytkowników pyta, czy to prawda, że lekarz ma obowiązek zgłaszania każdego przypadku rozpoznania padaczki u kierowcy. Drugi z użytkowników z kolei pyta, czy rozpoznają u lekarza-kierowcy zawodowego np. tętniaka rozwarstwiającego aorty, który w każdej chwili może pęknąć, powinien poinformować o tym właściwy urząd. Obaj użytkownicy mają wątpliwości, gdyż informacje te są objęte tajemnicą lekarską.

czytaj dalej »

08.03
2014

Rozpoznanie choroby a obowiązki lekarza

category Zgoda i informowanie comments dodaj komentarz

Ostatnio dostałem od jednego z użytkowników portalu ciekawe pytanie, a mianowicie, co powinno się znaleźć w dokumentacji medycznej w przypadku rozpoznania choroby, będącej przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów (użytkownik podał przykład padaczki oraz zaburzeń rytmu serca). Z kolei inny użytkownik portalu zapytał, co robić w sytuacji, w której rozpoznaje się chorobę, powodującą istotny wpływ na styl życia pacjenta (cukrzyca, celiakia).

czytaj dalej »

01.03
2014

Nowy sposób na pozywanie zabiegowców – informacja o alternatywnych metodach leczenia

category Zgoda i informowanie comments dodaj komentarz

   Ostatnio zaobserwowałem, że prawnicy pacjentów znaleźni nowy sposób na pozywanie lekarzy-zabiegowców w sytuacjach, w których nie można stwierdzić, iż doszło do błędu w sztuce. Otóż w takiej sytuacji należy wykazać, że jakkolwiek zabieg był przeprowadzony dobrze, to jednak pacjent nie był świadomy, iż można wybrać inną – alternatywną metodę – diagnozowania lub leczenia.

czytaj dalej »

1789101115

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżenia prawne.