24.11
2013

Czy można leczyć poza wskazaniami zawartymi w charakterystyce produktu leczniczego?

category ZUS, NFZ, recepty i refundacja comments dodaj komentarz

Zgodnie z przepisami, charakterystyka produktu leczniczego (Ch.P.L.) stanowi element wniosku o dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego (art. art. 10 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 ze zm., dalej: u.p.f.). Przepisy obligują także podmiot zgłaszający do zawarcia w Ch.P.L. m.in. wskazań do stosowania (art. 11 ust. 1 pkt 4 lit. a u.p.f.).

czytaj dalej »

23.11
2013

Czy można ukarać lekarza za niewypisanie recepty refundowanej?

category ZUS, NFZ, recepty i refundacja comments dodaj komentarz

Jeden z użytkowników strony zadał ciekawe pytanie o interpretację prawną następującej sytuacji: do lekarza pierwszego kontaktu, pracującego w SP ZOZ-ie mającym kontrakt z NFZ-em, zgłosił się po poradę lekarską pacjent z aktualnym dowodem ubezpieczenia. Lekarz ustalił, że pacjent ma nadciśnienie tętnicze i zalecił stosowanie leku Bisocard. Pacjent dowiedział się w aptece, że nie jest to lek refundowany i że są refundowane odpowiedniki tego leku (Bisoratio, Coronal). Pacjent wrócił do lekarza i zażądał wypisania leku refundowanego, strasząc lekarza odpowiedzialnością prawną za uniemożliwienie mu uzyskania leku refundowanego.

czytaj dalej »

23.11
2013

Czy lekarz ma obowiązek leczyć zgodnie z obwieszczeniami?

category ZUS, NFZ, recepty i refundacja comments dodaj komentarz

W jednym z pytań od użytkownika strony poruszono ciekawą kwestię, a mianowicie czy lekarz ma obowiązek leczenia zgodnie z obwieszczeniami ministra zdrowia, wydawanymi na podstawie art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U.122.696 ze zm., dalej: ustawa refundacyjna).

czytaj dalej »

23.11
2013

Kto ma prawo wglądu do dokumentacji medycznej dziecka?

category Dokumentacja comments dodaj komentarz

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 ze zm., dalej: u.p.p.), podstawową osoba uprawnioną do dostępu do dokumentacji medycznej jest sam pacjent (art. 23 ust. 1 u.p.p.). Należy jednak podkreślić, że ustawa o prawach pacjenta przewiduje również, że prawo wglądu w dokumentację medyczną pacjent mają także: przedstawiciele ustawowi pacjenta, osoby upoważnione przez pacjenta (art. 26 ust. 1 u.p.p.) oraz inne podmioty szczególne (np. Narodowy Fundusz Zdrowia, organy rentowe, wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, konsultanci krajowi i wojewódzcy).

czytaj dalej »

23.11
2013

Czy w dokumentacji należy zamieszczać „opis stanu zdrowia pacjenta”?

category Dokumentacja comments dodaj komentarz

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2019 r. poz. 1127 ze zm., dalej: u.p.p.) w dokumentacji medycznej musi się znaleźć opis stanu zdrowia pacjenta (art. 23 ust. 1 u.p.p., art. 25 ust. 1 pkt 3 u.p.p.). W praktyce lekarze bardzo często zapominają o opisywaniu stanu zdrowia pacjenta i narażają się przez to na zarzut niezbadania pacjenta ewentualnie fragmentarycznego potraktowania pacjenta.

czytaj dalej »

23.11
2013

Czy pacjentowi, który otrzymał ksero, trzeba wydawać też odpis dokumentacji medycznej?

category Dokumentacja comments dodaj komentarz

W jednym z pytań, które do mnie trafiło, lekarz poruszył problem, często spotykany w praktyce. Otóż pacjent zażądał wglądu do dokumentacji medycznej, a następnie jej kserokopii. Po dwóch dniach pacjent przyszedł i zażądał jeszcze odpisu dokumentacji medycznej. Lekarz pyta, czy ma obowiązek wydawać odpis, jeżeli wcześniej wydał pacjentowi już ksero i umożliwił przejrzenie dokumentacji medycznej.

czytaj dalej »

23.11
2013

Czy najbliższa rodzina ma prawo wglądu w dokumentację medyczną po śmierci pacjenta?

category Dokumentacja comments dodaj komentarz

Dostałem takie pytanie od użytkownika strony: czy najbliższa rodzina ma prawo wglądu w dokumentację medyczną pacjenta po jego śmierci. Szczegółowo zagadnienia związane z udostępnieniem dokumentacji medycznej najbliższej rodzinie reguluje art. 26 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2019 r., poz. 1127 ze zm., dalej: u.p.p.). Zgodnie z art. 26 ust. 2 u.p.p., „Po śmierci pacjenta dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez pacjenta za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym. Dokumentacja medyczna jest udostępniana także osobie bliskiej, chyba że udostępnieniu sprzeciwi się inna osoba bliska lub sprzeciwił się temu pacjent za życia, z zastrzeżeniem ust. 2a i 2b”. Z przepisu tego wprost wynika, że po śmierci pacjenta niektóre osoby mają dostęp do dokumentacji medycznej.

czytaj dalej »

23.11
2013

Jakie mogą być skutki braków w dokumentacji medycznej?

category Dokumentacja comments dodaj komentarz

Brak ogólnego opisu stanu zdrowia pacjenta.

→ domniemanie niezbadania ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Brak chronologicznych i dokładnych opisów stanu zdrowia ogólnego i stanu miejscowego w kolejnych dniach hospitalizacji lub podczas kolejnych wizyt ambulatoryjnych.

→ brak możliwości oceny prawidłowości reakcji lekarza na proces ustępowania albo rozwoju choroby.

Brak wpisów o decyzji wykonania badań dodatkowych, a następnie – przy nieprawidłowych wynikach – danych świadczących o reakcji ze strony lekarzy

→ sugeruje to brak przeprowadzenia konkretnych badań (zaniedbanie) lub niezauważenie niczego podejrzanego w patologicznych wynikach.

czytaj dalej »

23.11
2013

Jak powinno wyglądać upoważnienie do wglądu w dokumentację medyczną?

category Dokumentacja comments dodaj komentarz

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2009 r. Nr 52, poz. 417 ze zm.), „Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta”. Poza tym ogólnym wskazaniem, że chodzi o „osobę upoważnioną” ustawa nie precyzuje w jaki sposób powinno wyglądać samo upoważnienie. Pewne wymogi dotyczące upoważnienia sprecyzowano w § 8 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. poz. 2069), zgodnie z którym: „W dokumentacji indywidualnej wewnętrznej zamieszcza się lub dołącza do niej […] oświadczenie pacjenta o upoważnieniu do uzyskiwania dokumentacji, ze wskazaniem imienia i nazwiska osoby upoważnionej”.

czytaj dalej »

21.11
2013

Czy można wystawić zaświadczenie bez zbadania pacjenta?

category Dokumentacja comments dodaj komentarz

Artykuł 42 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz. U. z 2008 r. Nr 136, poz. 857 ze zm., dalej: u.z.l.) przesądza, że: „Lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu lub zbadaniu jej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, a także po analizie dostępnej dokumentacji medycznej tej osoby”. Z tego przepisu wynika, że przed wystawieniem jakiegokolwiek orzeczenia o zdrowiu pacjenta lekarz ma obowiązek go zbadać (osobiście bądź za pomocą systemów teleinformatycznych lub systemów łączności).

czytaj dalej »

21.11
2013

Prawa lekarza

category Prawa lekarzy comments dodaj komentarz

Zaprezentowany katalog praw lekarza dotyczy wyłącznie praw bezpośrednio związanych z wykonywaniem zawodu lekarza – pomijam zatem te prawa, które przysługują lekarzowi z racji bycia człowiekiem, obywatelem czy funkcjonariuszem publicznym (w pewnych wypadkach). Chciałbym jednocześnie zastrzec, że poniższe opracowanie nie wyczerpuje oczywiście problemu i odnosi się wyłącznie do najważniejszych praw lekarza. Równocześnie polecam Państwa uwadze dwie książki: J. Zajdel, Prawa lekarza, Łódź 2011 oraz S. Poździoch, M. Gubiński, Prawa lekarza. Zarys problematyki, Warszawa 2012.

czytaj dalej »

1171819starsze ›

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies i zastrzeżenia prawne.